“Temă” pentru Turnul Pompierilor

“Temă” pentru Turnul Pompierilor
Administraţia locală caută o funcţiune care să pună în valoare Turnul Pompierilor (foto), preluat de instituţie. Varianta finală va fi anunţată în luna decembrie. În funcţie de viitoarea destinaţie a obiectivului, va fi lansată licitaţia pentru proiectare şi execuţie.

Turnul Pompierilor, situat pe strada Tipografiei, datează încă din 1574, fiind parte din fortăreaţa de apărare a cetăţii oraşului. Imobilul se numără printre puţinele obiective care s-au păstrat din perioada medievală a Clujului. În prezent, acest monument istoric se află într-o avansată stare de degradare, însă primarul Sorin Apostu s-a angajat ca de anul viitor obiectivul să fie reintegrat în circuitul social-cultural al oraşului, aşa cum s-a întâmplat cu Turnul Croitorilor şi cum se va întâmpla şi cu vechea clădire a cazinoului din Parcul Central. "În prezent, căutăm viitoarea utilizare pentru clădirea de pe strada Tipografiei. Există mai multe varinate de lucru: fie îl facem muzeu, fie centru de cultură urbană sau expoziţional, aşa cum este Turnul Croitorilor, fie îl transformăm în obictiv multifunţional. Adică un fel de muzeul care îşi schimbă «faţa» periodic, în funcţie de exponate sau de evenimentele pe care dorim să le promovâm", a explicat purtătorul de cuvânt al primăriei, Oana Buzatu.

Aceasta a adăugat că până în luna decembrie se va ajunge la o singură variantă, urmând ca în funcţie de aceasta să se lanseze licitaţia pentru reabilitarea clădirii Turnului Pompierilor. "Vom stabili exact dacă vrem ceva aparte, vom merge pe licitaţie de proiectare, apoi de execuţie. Oricum, se poate să optăm pentru reabilitarea clădirii. Deocamdată, nu s-a luat o decizie. Vrem să avem întâi funcţiunea, iar apoi aceasta va pune pe tapet paşii următori. Restaurarea se va face oricum în 2012", a explicat Buzatu.

 

Comenteaza