Rateuri şi surprize mai puţin plăcute

Rateuri şi surprize mai puţin plăcute
Arestarea preventivă a vicepreşedintelui Consiliului Judeţean (CJ), Radu Bica, acuzat de luare de mită, renunţarea companiei Nokia la unitatea de producţie din parcul industrial de la Jucu, blocarea contractului de 32 de milioane de euro pentru construcţia depozitului ecologic de deşeuri sunt principalele evenimente negative ale anului 2011, care au marcat activitatea CJ.

Cel mai neplăcut eveniment al anului 2011 la CJ Cluj l-a vizat pe vicepreşedintele Radu Bica, omul care a gestionat licitaţiile celor mai importante proiecte din judeţ. Bica a fost reţinut de Direcţia Naţională Anticorupţie în 31 ocotmbrie, pentru luare de mită, în urma organizării unui flagrant. Acuzaţiile care i s-au adus lui Radu Bica nu se referă la o licitaţie pe care acesta ar fi coordonat-o, ci la o licitaţie ce urma să fie organizată de-abia de anul viitor, pentru un contract de mentenanţă la stadion. Pentru că a fost arestat preventiv, Bica a fost exclus din PDL, fapt care a condus la pierderea mandatului său de consilier judeţean şi implicit a funcţiei de vicepreşedinte.

O altă surpriză neplăcută a fost rezervată clujenilor de către compania Nokia. După nici trei ani de când îşi anunţa investiţia în parcul industrial din Jucu, Nokia a anunţat oficial în 30 septembrie că renunţă la unitatea de producţie din Jucu. Peste 2.000 de oameni au rămas astfel fără locuri de muncă. În afara locurilor de muncă, judeţul Cluj a pierdut sume importante din taxele şi impozitele pe care Nokia avea obligaţia să le achite către stat. CJ a investit peste 20 de milioane de euro în viabilizarea terenului din Jucu, în condiţiile în care investiţia Nokia se anunţa una stabilă, pentru următorii şase-şapte ani. Nici trei ani nu a rezistat însă Nokia la Cluj, pe lângă faptul că nici furnizorii companiei nu au mai ajuns să investească la Jucu. Un alt eşec al administraţiei judeţene se referă la contractul pentru realizarea depozitului de deşeuri, evaluat la peste 32 de milioane de euro.

Adjudecat încă la începutul anului 2011, acest proiect a fost ulterior blocat din pricina contestaţiilor. Consorţiul Hidroconstrucţia, care a câştigat iniţial contractul, propunând cea mai avantajoasă ofertă financiar (circa 30 de milioane de euro), a fost descalificat de către instanţa de judecată, în urma contestaţiei formulate de consorţiul condus de Confort. CJ a urmat indicaţiile instanţei şi a atribuit contractul societăţii Confort, însă şi de această dată a fost depusă o contestaţie, de către consorţiul de pe locul al treilea, condus de societatea Copisa.

CJ avea obligaţia să asigure o alternativă ecologică pentru depozitarea deşeurilor menajere încă de anul trecut, dat fiind faptul că Uniunea Europeană obligă România să închidă toate centrele de depozitare neconforme. Preşedintele CJ, Alin Tişe, s-a arătat încrezător că lucrările la acest depozit ecologic vor demara anul viitor. Un alt proiect al administraţiei judeţene, care încă stagnează, este Spitalul Regional de Urgenţă din Floreşti. Alin Tişe a anunţat că speră ca parteneriatul cu Ministerul Sănătăţii să se definitiveze cât mai repede, astfel încât anul viitor să demareze lucrările la acest obiectiv.

 

Comenteaza