Cum va cheltui primăria 220 de milioane de euro

Cum va cheltui primăria 220 de milioane de euro
Municipalitatea va da cei mai mulţi bani în 2012 pentru capitolele educaţie-cultură, infrastructură şi protecţie socială, care vor consuma peste 60% din bugetul de 962 de milioane de lei prognozat de instituţie.

Propunerea de buget pentru 2012 a fost postată pe site-ul oficial al administraşiei locale clujene. Pentru ca locuitorii urbei să fie mai bine informaţi asupra modului în care primăria va cheltui anul acesta bugetul de 962 de milioane de lei, acesta a fost trasat şi în formă grafică. Primarul interimar Radu Moisin a lansat o invitaţie către liderii partidelor politice din Consiliul Local de a participa la consultări înainte ca forma finală a bugetului să fie aprobată.

Cetăţenii au la dispoziţie, pe site-ul oficial al primăriei, o serie de diagrame privind modul de cheltuire a bugetului local din acest an. Proiectul de buget în forma clasică poate fi, de asemenea, consultat pe site-ul instituţiei, în afară de capitolul care priveşte educaţia, unde mai este nevoie de nişte date suplimentare referitoare la cheltuieli de la şcoli, după cum a anunţat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, primarul interimar Radu Moisin.

Bugetul municipiului pe anul acesta este estimat la 962 de milioane de lei. Peste 23% din bani vor merge către educaţie-cultură, 22 % vor fi cheltuiţi în cadrul capitolului de infrastructură şi dezvoltare urbană, iar 14% din buget merge către capitolul de protecţie socială. Ponderi mai mici le au în buget şi cheltuielile pentru transportul local (14%), întreţinerea domeniului municipiului şi ordine publică (9,6%), sport, turism şi recreere (5,6%) şi sănătate (5,5%). "Am preferat să prezentăm cifrele seci şi într-o formă grafică pentru ca cetăţenii să poată urmări mai uşor pe ce se vor cheltui banii din bugetul local în 2012. Am trimis astăzi şi invitaţii către liderii partidelor politice din Consiliul Local să participe vineri la o consultare pe tema bugetului din acest an, înainte ca acesta să intre spre aprobare", a declarat primarul interimar Radu Moisin.

Conform datelor prezentate ieri, cei peste 227 de milioane de lei de la capitolul educaţie şi cultură vor fi direcţionaţi către salariile cadrelor didactice (peste 46%), întreţinerea şi reparaţia şcolilor din oraş (peste 23%), burse pentru elevi, subvenţii transport în comun pentru elevi şi studenţi (peste 7,4%), infrastrucutră educaţională nouă (7,1%), modernizarea Parcului Central Simion Bărnuţiu şi a clădirii cazinoului (6,3%), centrul de excelenţă pentru industrii creative - "Buftea de Cluj" (5,5%), Centrul Cultural Transilvania (peste 1,4%), alocări directe pentru cultură şi culte (1,1%), dar şi pentru Casa de Cultură a Studenţilor şi cinematografe, Casa Municipală de Cultură (0,5%).

La capitolul infrastructură şi dezvoltare urbană sunt prevăzuţi peste 216 milioane de lei. Cele mai multe fonduri de la acest capitol vor fi direcţionate pentru întreţinerea străzilor (peste 38%), dar şi pentru amenajarea şi modernizarea străzilor (33,5%). Procente mai mici vor fi direcţionate spre construcţia de parkinguri în cartiere, dotări pentru serviciul public de parcări, programul de management al traficului în oraş, refacerea infrastructurii oraşului comoară şi a tramei de acces la zona industrială, consolidarea zonelor supuse alunecărilor de teren, reactualizarea Planului Urbanistic General, dar şi pentru studii, expertize, audit şi consultanţă proiecte europene.

Protecţia socială are alocări în buget de peste 142 de milioane de lei, fonduri care vor merge în mare parte către subvenţionarea preţului energiei termice (peste 35%), dar şi a transportului în comun pentru pensionari, veterani, donatori de sânge (peste 21%). Alţi 17% din respectivii bani vor merge către asigurarea salariilor personalului din creşe, Direcţia de Asistenţă Socială, iar 12% către subvenţionarea asociaţiilor şi fundaţiilor cu activităţi în domeniul asistenţei sociale. Fonduri mai mici vor fi cheltuite pentru construirea de locuinţe sociale sau pentru tineri, dotarea cantinei sau proiectele sociale cu bani europeni.

La capitolul transport local a fost nominalizată o sumă de peste 116 milioane de lei (38% din bani fiind direcţionaţi către proiectul de modernizare a liniei de tramvai). Pentru întreţinerea domeniului municipiului şi ordinea publică a fost prevăzută o sumă de peste 92 de milioane de lei (cei mai mulţi bani, peste 34%, urmând să meargă către cheltuielile de funcţionare a primăriei). La capitolul eficienţă energetică şi dezvoltare economică au fost prevăzuţi peste 58 de milioane de lei (cei mai mulţi bani urmând să fie cheltuiţi pentru reabilitare termică). La secţiunea sport, turism şi recreere apar peste 54 de milioane de lei (cei mai mulţi bani merg către amenajarea sălii polivalente de lângă stadion). Pentru sănătate sunt prevăzuţi în buget peste 53 de milioane de lei, din care un procent important va fi direcţionat pentru cheltuielile de personal ale spitalului Clujana şi cele ale cabinetelor medicale şcolare (peste 44%).

 

Comenteaza