Primăria înăspreşte pedepsele pentru proprietarii de câini

Primăria înăspreşte pedepsele pentru proprietarii de câini
Consilierii locali vor discuta la şedinţa de marţi un proiect de hotărâre pentru instituirea unei sancţiuni de 1.000 de lei pentru proprietarii care nu curăţă pe timpul plimbării după propriile patrupede.

Forul deliberativ va lua în discuţie la şedinţa ordinară de marţi o hotărâre privind modificarea şi completarea Hotărârii nr. 84/1996 privind creşterea, întreţinerea şi circulaţia câinilor în municipiul Cluj-Napoca.

Primarul interimar Radu Moisin a explicat că se intenţionează creşterea amenzilor pentru proprietarii care nu curăţă dejecţiile animalelor de pe domeniul public. "Am primit nenumărate sesizări şi plângeri de la clujeni cu privire la faptul că proprietarii de câini nu obişnuiesc să strângă dejecţiile. La ultima întâlnire pe care am avut-o cu cetăţenii în cartierul Zorilor am constatat că este vorba despre o problemă serioasă. De aceea dorim să îi responsabilizăm cumva pe deţinătorii de animale. Pentru cei care nu strâng aceste dejecţii s-a mers pe o sancţiune semnificativă, de 1.000 de lei", a explicat Moisin.

Oficialul a adăugat că nemulţumirile cetăţenilor cu privire la câinii de companie au determinat municipalitatea să aibă în vedere restricţionarea accesului patrupedelor în viitorul parc-pădure care va fi amenajat pe terenul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară. "Vom avea totuşi un loc pentru plimbat câinii, în vecinătatea pădurii-parc, pentru a mulţumi pe toată lumea. Acum, cu această nouă propunere de majorare a sancţiunilor, sperăm ca proprietarii de patrupede din Cluj-Napoca să fie mult mai civilizaţi şi să nu mai deranjeze cetăţenii", a menţionat oficialul.

 

 

Comenteaza