Aeroporturile din Cluj şi Mureş ar urma să fie coordonate de acelaşi Consiliu de Administraţie

Aeroporturile din Cluj şi Mureş ar urma să fie coordonate de acelaşi Consiliu de Administraţie
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj s-a întâlnit astăzi cu omologul său din Mureş, Lokodi Emoke, pentru a stabili o modalitate de colaborare între cele două instituţii, în vederea asocierii dintre cele două aeroporturi din subordinea Consiliilor Judeţene.
La întâlnirea de astăzi dintre cei doi preşedinţi de Consilii Judeţene au participat şi directorii celor două aeroporturi - David Ciceo de la Aeroportul Cluj şi respectiv Ştefan Runcan de la Aeroportul Târgu Mureş.

Concluzia discuţiilor a fost că cele două Consilii Judeţene vor adopta, în septembrie, câte o Hotărâre de CJ prin care să se aprobe parteneriatul dintre cele două instituţii. Acest parteneriat ar urma să prevadă alocarea unor fonduri pentru elaborarea unui studiu de oportunitate care va identifica exact formula în care cele două aeroporturi vor putea coopera. „Aeroporturile vor fi transformate în societăţi pe acţiuni sau va fi format un Consiliu de Administraţie care să coordoneze activitatea ambelor regii. Cea mai bună soluţie juridică va fi implementată", a explicat Tişe.

Preşedintele CJ Mureş, Lokodi Emoke, a solicitat ca varianta implementată să nu favorizeze aeroportul din Cluj-Napoca în defavoarea celui din Mureş, după ce, în urmă cu două luni, aceasta a acuzat că banii pentru dezvoltarea aeroporturilor merg cu precădere la Cluj în defavoarea Mureşului.


Comenteaza