Şantierul de la gară, ultimul raport

Şantierul de la gară, ultimul raport
Şantierul din faţa gării a intrat în cea de-a treisprezecea săptămână şi se pare că a fost depăşit un mare hop. Mai rămâne să se găsească o soluţie şi la problema muncii după modelul „pauzele lungi şi dese...”.

Un cumul de motive preponderent obiective au făcut ca săptămâna trecută să omitem episodul dedicat şantierului „adoptat" de ZIUA de CLUJ. Asta nu înseamnă că n-am fost acolo şi n-am făcut fotografii. Numai că am avut, în sfârşit, norocul să dăm peste un angajat dispus să stea de vorbă cu reporterul. „Dom`le, ne-au spus că terenul e liber şi putem lucra şi, când o băgat foreza, de două ori o spart ţava de apă. Când am dat de ţava de gaz, am săpat manual, că nu puteam risca. Ăia de la apă or vinit şi în două, tri zile şi-or mutat ţava. Ăştia de la gaz de două luni nu vin să-şi mute ţava. Le-am săpat şanţu`, o cumpărat patronu` şi ţavă şi tăt degeaba. Pă partea asta (dinspre gară - n.red.) am băgat pilonii armaţi de susţinere, da` pă partea ailaltă, până nu-şi mută ţava de gaz, nu putem. Şi dacă n-am putut lucra aici, ne-am dus şi am lucrat în altă parte", ne-a explicat omul.

Aşa că, fireşte, am adresat câteva întrebări celor de la E.ON Distribuţie România. „Primăria Cluj, prin intermediul Serviciului Administrare căi publice - Direcţia Tehnică, a solicitat companiei noastre în data de 22 septembrie a.c., avizul tehnic pentru modificarea traseului reţelei de distribuţie a gazelor naturale din zona Piaţa Gării. După ce a fost analizată poziţionarea reţelei de gaz locale, în data de 28 septembrie a.c., E.ON Distribuţie România a informat municipalitatea asupra condiţiilor tehnice de relocare a conductei de gaz, precum şi etapele legale, obligatoriu de respectat, pentru desfăşurarea acestei activităţi în condiţii de siguranţă, respectiv, avizele necesare la demararea lucrărilor sau pe parcursul acestora.

Conform legislaţiei în vigoare costurile de relocare cad în sarcina solicitantului, acesta fiind responsabil de obţinerea autorizaţiilor necesare, alegerea unei firme autorizate de către ANRE pentru acest tip de lucrări şi execuţia lucrării. Astfel, lucrările demarate în zona Piaţa Gării nu sunt realizate de E.ON Distribuţie România, rolul operatorului de distribuţie, conform legislaţiei din domeniul gazelor naturale şi convenţiei încheiate şi agreate cu municipalitatea fiind acela de a asigura asistenţă tehnică pe tot parcursul lucrărilor, precum şi efectuarea recepţiei şi punerii în funcţiune a conductei relocate.

Lucrările nefiind efectuate de E.ON Distribuţie România nu putem preciza momentul finalizării acestora. Menţionăm că proiectul de relocare a conductei a fost avizat de către compania noastră, însă până la acest moment nu a fost depusă autorizaţia de construire, document important în tot acest demers. Compania noastră este pregătită să finalizeze acest proiect local de îndată ce toţi paşii legali vor fi parcurşi de către solicitant. Suntem deschişi în continuare colaborării cu autorităţile locale şi asigurăm tot sprijinul nostru pentru lucrările care vizează reţeaua de gaze naturale din municipiul Cluj Napoca", a venit răspunsul semnat de Departamentul Comunicare Corporatistă E.ON România.

Practic, cei de la E.ON confirmă faptul că beneficiarul lucrării, adică primăria clujeană, a cerut aviz pentru mutarea ţevii de gaz abia după ce a dat ordinul de începere a lucrărilor. Şantierul a fost inaugurat fizic (prin împrejmuire şi blocarea parcării şi a circulaţiei auto prin faţa gării) în 17 septembrie, iar solicitarea avizului tehnic pentru relocarea ţevii a fost cerut abia după cinci zile, adică în momentul în care a fost descoperită. Din păcate, cel care răspunde de şantier din partea primăriei, viceprimarul Gheorghe Şurubaru, n-a putut fi contactat, nerăspunzând la niciunul din cele două numere de telefon mobil pe care le posedă, pentru a explica cititorilor ZIUA de CLUJ cum a fost posibil ca primăria să dea ordin de începere a unui şantier care presupunea săpături, fără să ştie ce dacă sunt sau nu utilităţi îngropate în zonă.

Explicaţii nu pot fi decât două: fie intelighenţiile primăriei nu s-au obosit să verifice mai întîi dacă terenul respectiv e numai bun de săpat, fie furnizorii de apă şi de gaz habar n-au câte prune au în straiţă. Cu alte cuvinte, proprietarii structurilor de transport ale fluidelor pe care le livrează populaţiei habar n-au pe unde li-s poziţionate aceste reţele de transport şi a trebuit să vină unul cu foreza ca să le arate unde le e „ţava". Din păcate întrebarea pusă de ZIUA de CLUJ, dacă ştiau că au acolo o reţea de transport sau au aflat abia cu ajutorul forezei celor de la Abed Nego, a fost singura la care cei de la E.ON au evitat să răspundă.

Între timp, însă, se pare că problema s-a rezolvat, sau aşa dădea de înţeles situaţia din şantier, unde noua ţeavă de gaz se pare că şi-a găsit, în sfârşit, culcuş în şanţul săpat de aproape trei luni, iar foreza era parcată cu sfredelul înfipt în pământ exact în zona inaccesibilă până acum. Cum am spus, freza era parcată, cu alte cuvinte, din nou nu mişca mai nimic pe şantier deci „ţava" de gaz a fost doar o piedică, dar nu şi singura problemă. Ritmului puturoşesc de lucru se pare că nu i s-a găsit încă antidotul.

Aşa cum explicam încă de la începutul demersului nostru scopul monitorizării şantierului care ar trebui să aibă ca finalitate unirea pasajelor subterane din zona gării nu era supravegherea unei lucrări de vrelo importanţă capitală. Chiar am explicat la momentul respectiv că utilitatea proiectului e mai mult decât îndoielnică, semănând mai degrabă a bani aruncaţi pe apa sâmbetei. V-am prezentat săptămână de săptămână evoluţia, sau, mai degrabă, stagnarea lucrurilor de pe acel şantier, doar pentru a ilustra cu un exemplu concret, modul în bătaie de joc în care s-a lucrat anul acesta pe mai toate şantierele de refacere a infrastructurii deschise în Capitala Europeană a Tineretului. Considerăm că scopul a fost atins şi, în plus, chiar nu ne mai amuză să urmărim săptămână de săptămână cum se puturoşeşte pe banii şi nervii clujenilor. Drept urmare, punem punct aici acestui demers jurnalistic. Vom mai scrie despre acest şantier doar atunci când el va genera ştiri care să merite a fi băgate în seamă.

 

Comenteaza