Au schimbat proiectanții, dar tot le-a fost refuzat proiectul

Au schimbat proiectanții, dar tot le-a fost refuzat proiectul

Deși s-a schimbat proiectantul, clădirea propusă pe Calea Turzii, nr 162, nu a primit avizul Comisiei de Urbanism a municipiului Cluj-Napoca. Beneficiară este compania DMA Developments, controlată de omul de afaceri Alexandru Domocoș.

Imobilul (Parter + 4 etaje, cu o înălțime totală de 14 metri) s-a mai aflat în dezbaterea Comisiei de urbanism, proiectat de ArhiBox, dar a fost respins. Inițial erau prevăzute birouri și un restaurant la ultimul etaj. Vecinii s-au temut atunci de gălăgie și petreceri.

Acum, investitorul a decis să schimbe biroul de proiectare, iar noua versiune realizată de Arhimar propune Subsol + Parter + 3 Etaje cu destinatie mixtă: 22 apartamente de locuit, 2 spații comerciale la parter. Chiar dacă în noua variantă clădirea ar avea cu un etaj mai puțin, înălțimea totală a crescut de la 14 la 16 metri. . S-au propus un număr de 50 de parcări, din care 2 parcări pentru persoane cu handicap, situate în subsolurile clădirii.

Atfel, și noul proiect a atras nemulțumirea vecinilor, care au venit în Comisia de Urbansim cu doi avocați. În final, proiectul a fost amânat. 

 Terenul în cauză se află chiar lângă sensul giratoriu de la intersecția cu strada Făgetului. Accesul auto și pietonal în zona reglementată prin actualul PUZ se face din Calea Turzii. 

Așa arăta proiectul inițial propus de DMA Developments. 

Comenteaza