Cel puţin două proiecte ale Primăriei Cluj, incluse în bugetul naţional pe 2009

Cel puţin două proiecte ale Primăriei Cluj, incluse în bugetul naţional pe 2009
Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, susţine că, deşi nu a participat la întâlnirea de la Ministerul Finanţelor Publice, a trimis, în scris, la Bucureşti poziţia Primăriei şi că are promisiuni de la premier că proiectele Clujului vor primi banii necesari.

La Ministerul Finanţelor Publice a avut loc ieri o întâlnire de consultare între ministrul Gheorghe Pogea şi reprezentanţii structurilor asociative ale consiliilor judeţene, municipiilor, oraşelor şi comunelor. Subiectele de discuţie au vizat priorităţile în finanţarea bugetară, găsirea de soluţii comune pentru finanţarea proiectelor de investiţii, modul de alocare de fonduri către unităţile administrativ-teritoriale, precum şi soluţionarea unor plăţi restante ale unităţilor administrativ teritoriale.

 

Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a informat că, deşi nimeni de la Cluj nu a fost prezent, ştie despre întâlnire şi că a trimis, în scris, din timp detalii despre toate proiectele municipiului. Mai mult, acesta a adăugat că a discutat pe larg cu premierul şi că are informaţii că cel puţin două dintre proiectele municipiului au fost deja incluse în bugetul pe acest an.

 

 “Finalizarea lucrărilor la centura Vâlcele –Apahida, precum şi centura pe varianta sud sunt două proiecte pe care Ministerul Transporturilor le-a inclus în bugetul pe anul acesta. Legat de celelalte proiecte, avem, de asemenea, promisiuni de la premier că vom obţine sprijin financiar”, a spus Apostu.

 

Acesta a mai explicat că una dintre dicuţiile abordate se leagă de măsurile de descentralizare pe care urmează să le ia Guvernul. “Am făcut şi noi propuneri la acest capitol al descentralizării. în primul rând, am propus ca, în cazul în care se doreşte ca administraţiile locale să preia spitalele de la Ministerul Sănătăţii, să le ia cu tot cu bani. Pentru că majoritatea unităţilor medicale au nevoie de investiţii puternice. Iar Consiliul Local nu are de unde să aloce aceşti bani. De abia dacă va putea suporta salariile personalului medical”, a afirmat Apostu.

Comenteaza