Clujul medical cere “dreptate bugetară” de la Bucureşti
- Scris de Luminita Silea
- 19 Apr 2012, 22:48
- Administraţie
- Ascultă știrea

Oficialii municipalităţii s-au întâlnit ieri cu ministrul Sănătăţii, Lasislau Ritli, şi au pledat pentru susţinerea financiară din partea guvernului pentru proiectele Clujului din domeniul medical, inclusiv aducerea unui elicopter care să deservească Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD). Problema învăţământului medical în limba maghiară nu a fost abordată.
Ministrul Sănătăţii, Ladislau Ritli, a fost primit ieri la primărie de primarul interimar Radu Moisin, viceprimarul Laszlo Attila şi de directorul Spitalului Clinic Municipal, Nicolae Constantea, cu mai multe nemulţumiri privind modul în care Ministerul Sănătăţii finanţează unităţile medicale sau felul în care se evaluează proiectele pe fonduri europene. "La Spitalul Municipal Clujana avem un proiect de 6 milioane de euro pentru modernizarea ambulatoriului, pe care l-am depus spre finanţare pe fonduri europene în 2009 şi pentru care anul acesta avem bugetate cheltuielile de cofinanţare. Ne-am interesat ce şanse de finanţare avem. Am înţeles că există probleme cu evaluatorii şi că în prezent Ministerul Sănătăţii a reziliat contractul şi va iniţia o licitaţie pentru contractarea unei alte societăţi în perioada următoare. Ni s-a spus că după finalizarea acesteia se va trece la evaluarea proiectelor", a explicat Moisin.
Situaţia Secţiei de terapie intensivă a Spitalului Municipal, care din cauza modului de finanţare a generat datorii de 6 milioane de lei la final de 2011, a fost o altă temă ridicată de oficialii clujeni. "În judeţ avem 45 de paturi de terapie intensivă la standarde. 25 sunt la Spitalul Clinic Municipal, din totalul de 1.500 de paturi, şi 20 la noi, la Spitalul Clujana, din totalul de 300. În aceste condiţii, foarte mulţi pacienţi ajung la noi nu doar din Cluj, ci şi din alte judeţe. Finanţarea care se acordă pentru un pat la terapie intensivă este de 1.600 de lei pentru două zile, în condiţiile în care există pacienţi care au nevoie de mai multe zile de îngrijire. Anul trecut exista un Program Naţional de Terapie Intensivă prin care se acorda finanţare suplimentară acestor secţii, iar noi am cerut reluarea acestuia", a mai precizat oficialul clujean.
Acesta a adăugat că o altă problemă a vizat modul în care Ministerul Sănătăţii finanţează spitalele în cadrul Programului Naţional de Chirurgie Robotică. "Vorbim de intervenţiile laparoscopice, care în prezent se fac în trei spitale din ţară, la Fundeni, Floreasca şi la Clujana. Primele două unităţi primesc finanţări de câte 1,5 milioane de lei, în timp ce noi primim jumătate, în condiţiile în care la Cluj se efectuează mai multe operaţii ca la Bucureşti", a subliniat primarul interimar.
Reprezentanţii administraţiei clujene au mai făcut lobby pentru ca următorul elicopter pe care îl va achiziţiona Ministerul Sănătăţii să revină Clujului. "Am fost întrebaţi dacă putem asigura o bază pentru astfel de aparate de zbor şi l-am asigurat că la Aeroportul Internaţional exista deja o bază a Ministerului Administraţiei şi Internelor. Lunile următoare este posibil să fim pe lista pentru un elicopter SMURD, pentru că Regiunea de Nord-Vest este singura care nu are", a spus Moisin.
Viceprimarul Laszlo Attila a precizat că în cazul proiectului Spitalului Regional de Urgenţă (plănuit pe un teren din comuna Floreşti) s-au trimis documentaţiile tehnice realizate şi că forul judeţean poate demara procedura de licitaţie pentru actualizarea acestora, în aşa fel încât să se evalueze valoarea investiţiei necesare pentru construirea unităţii medicale. "Am semnat şi protocolul de asociere cu judeţul pentru acest proiect. Comuna Floreşti l-a semnat deja. Cred că în câteva zile se va putea lansa şi licitaţia pentru actualizarea studiului de fezabilitate şi a proiectului tehnic. Ministerul şi-a exprimat speranţa că vom găsi un investitor pentru realizarea spitalului", a completat Moisin.
"Problema învăţământului medical în limba maghiară nu a fost prezentă pe agenda discuţiilor pe care le-am purtat cu Ritli", a mai spus Laszlo.
Ministrul Sănătăţii, Ladislau Ritli, a fost prezent ieri la Cluj, cu ocazia celui de-al III-lea Congres Naţional de Medicină Şcolară şi Universitară. Evenimentul este organizat de Societatea Medicilor din Colectivităţile de Copii, în parteneriat cu Primăria Cluj-Napoca şi Direcţia de Sănătate Publică a Judeţului Cluj.