Nouă promenadă pe malurile Someşului
- Scris de Luminita Silea
- 12 Sep 2011, 23:40
- Administraţie
- Ascultă știrea

Municipalitatea clujenă a demarat un proiect de amenajare a promenadei aferente Someşului, pe strada Nădăşel. Potrivit instituţiei, până la finalul toamnei această zonă îşi va schimba faţa pentru a-i atrage pe clujeni să utilizeze spaţiile din dreptul malurilor râului care traversează municipiul.
"În prezent s-a procedat la curăţarea zonei de pe strada Nădăşel, din imediata vecinătate a Someşului, iar Serviciul Spaţii Verzi lucrează la proiectul de amenajare a acesteia. Se intenţionează crearea de alei, piste de biciclete, montarea de bănci, plantarea unor arbori, dar şi iluminarea spaţiului. Se va lucra cu societăţile aflate în contract cu primăria pentru întreţinerea spaţiilor verzi, dotările urbane, dar şi asfaltarea străzilor", a explicat purtătorul de cuvânt al primăriei, Oana Buzatu. Şeful Serviciului Spaţii Verzi din cadrul instituţiei, Vasile Moldovan, a declarat că, dacă vremea va fi în continuare favorabilă, promenada aferentă Someşului de pe strada Nădăşel va fi gata la finalul lunii noiembrie. "Costurile sunt estimative şi vor fi cunoscute după efectuarea propriu-zisă a lucrărilor", a precizat Buzatu.
Primarul Sorin Apostu a declarat că municipalitatea intenţionează să schimbe faţa oraşului spre Someş în toate zonele unde există spaţiu verde suficient pe malurile râului. De altfel, acest deziderat este asumat prin noul Plan Urbanistic General (PUG) al Clujului, iar arhitecţii din Comisia Tehnică de Amenajare a Teritoriului şi Urbanism (CTATU) au cerut pentru toate proiectele private din zona Someşului amenajarea unui spaţiu de promenadă pe malul râului, în momentul în care se discuta despre avizarea oricărui Plan Urbanistic de Detaliu sau Plan Urbanistic Zonal.
"Peste tot unde malurile Someşului o vor permite, vom amenaja zone de promenadă din fondurile bugetului local", a declarat primarul Sorin Apostu. Anul acesta, a fost deja inaugurată o zonă de promenadă a oraşelor înfrăţite, inaugurată în cartierul Grigorescu, pe malul Someşului. Astfel, în zona Parcului "Iuliu Haţieganu" şi a Parcului Rozelor, municipalitatea a rezervat un spaţiu urban dedicat oraşelor înfrăţite. Primul monument amplasat în această zonă a fost cel dăruit primăriei de instituţia omoloagă din Suwon, care ilustrează peisaje din Coreea de Sud. Acesta a fost dezvelit pe 30 mai, în prezenţa oficialilor din Suwon, în cadul Zilelor Oraşului. Urmează ca şi alte "daruri" de la "fraţii" Clujului să ajungă în această zonă de pe malul Someşului.
Municipalitatea a primit încă de anul trecut mai multe propuneri de la echipa care lucrează la noul PUG Cluj, dar şi de la studenţii arhitecţi privind modalităţile de amenajare a zonei publice aferentă malurilor Someşului. După un workshop organizat de European School for Urbanism and Architecture, Fundaţia Transylvania Trust, biroul Planwerk şi Asociaţia Studenţilor Arhitecţi, studenţii au înaintat primăriei mai multe propuneri care vizau curăţarea zonelor aferente malului Someşului, amplasarea de mobilier urban, soluţii de iluminare a râului, pontoane şi zone de promenadă.
Obiectivul urmărit prin studiul realizat de studenţi a fost creşterea calităţii vieţii, a interesului turistic şi a activităţii economice. Propunerile studenţilor au vizat trei tronsoane: sectorul pod Elisabeta - podul de la strada Traian, zona Pieţei Abator şi cea adiacentă Parcului Feroviarilor până la linia ferată, existând intervenţii specifice fiecărei secţiuni. După prezentarea soluţiilor găsite de studenţi în cadrul public al primăriei, oficialii instituţiei au promis că multe dintre ele vor fi puse în practică, dar în zonele unde există spaţiul o permite şi unde situaţia juridică a terenului este clară.