Primul parc de fitness din Mărăşti va fi inaugurat mâine

Primul parc de fitness din Mărăşti va fi inaugurat mâine
După ce în această vară a amenajat o serie de parcuri dotate cu aparate de fitness pe străzile Tulcea sau Mehedinţi, primăria va inaugura prima astfel de investiţie din cartierul Mărăşti. Noul parc de fitness este situat pe strada Coastei şi urmează să fie funcţional de mâine.

"Parcurile pe care le-am amenajat şi dotat cu aparate de fitness pe strada Tulcea sau în celelalte zone din cartierele clujene s-au dovedit un real succes. De la primele ore ale dimineţii şi până seara târziu, clujenii de toate vârstele folosesc aceste aparate. Pentru că ne preocupă sănătatea clujenilor şi dorim să încurajăm cât mai mulţi oameni să facă mişcare, lucrăm la extinderea programului de amplasare a aparatelor de fitness în toate cartierele municipiului", a explicat primarul Sorin Apostu.

Acesta a adăugat că este vorba despre o iniţiativă unică în România, aceea de a dota zonele verzi cu aparate de fitness. Planul pentru Cluj-Napoca implică montarea de astfel de aparate pentru practicarea sportului în parcuri situate în toate cartierele oraşului. La începutul verii, oficialii primăriei au anunţat că astfel de aparate vor putea fi folosite în 10 amplasamente din cartierele clujene: în Gheorgheni, Parcul Micro II (Detunata), Parcul Lăcrămioarelor, în zona Între Lacuri (Parcul Tulcea), în Mănăştur (zona Plopilor Vechi, Primăverii, Mehedinţi), în Grigorescu (B-dul 1 Decembrie - Malul Someşului), Mărăşti (Parc Aurel Vlaicu - zona Expo Transilvania), Zorilor (zona verde din apropierea complexului Perla), Gruia (zona verde Cetăţuie). Până în prezent, primăria a investit peste 3 milioane de lei pentru amenajarea locurilor de joacă şi a parcurilor de fitness inaugurate anul acesta - este vorba despre cele de pe Tulcea, Detunata, Plopilor Vechi sau Mehedinţi-Parâng. În cazul lucrărilor de amenajare a parcurilor de cartier, primăria lucrează pentru asfaltare cu Diferit-Kiat, pentru dotări cu Dupex şi pentru aparate de fitness cu Ziegler şi Paneman.

Luna aceasta, forul local are în plan inaugurarea a două investiţii care încurajează practicarea sportului în aer liber pe strada Coastei şi în zona bazei Unirea din cartierul Mănăştur. Cât despre parcul de fitness din zona Coastei, vineri firmele aflate în contract cu primăria lucrau de zor la ultimele retuşuri ale locului de joacă. Intenţia administraţiei locale este de a inaugura marţi respectivul obiectiv.

În ceea ce priveşte parcul de fitness din zona bazei Unirea, primăria a emis în luna iulie un certificat de urbanism pentru amenajarea acestuia, iar investiţia a intrat, potrivit datelor furnizate de instituţie, în linie dreaptă. "Probabil vom inaugura în curând, posibil luna aceasta, şi acest parc de fitness foarte necesar pentru locuitorii din cartierul Mănăştur", a explicat primarul Sorin Apostu.

 

 

Comenteaza