Sărbători cu buget de austeritate la Cluj VIDEO
- Scris de REALITATEA TV Cluj
- 02 Dec 2011, 17:52
- Administraţie
- Ascultă știrea

Consilierii locali au aprobat încă de la adoptarea bugetului suma de 200.000 de lei pentru organizarea manifestărilor dedicate Zilei Naţionale şi a sărbătorilor de iarnă. La manifestările de 1 decembrie s-au economisit deja 80% din banii alocaţi iniţial. Primăria e decisă ca şi pentru restul evenimentelor din luna cadourilor, să cheltuie maxim jumătate din sumă.
"Pentru noaptea de revelion avem programată pentru clujeni o altă rundă de artificii sperăm noi foarte impresionante pentru cei care vor să sărbătorească trecerea dintre ani în mod public în zona pieţii avram iancu iar piaţa va beneficia de muzică ambientală", spune purtătorul de cuvânt al Primăriei Cluj-Napoca, Oana Buzatu.
Restul cheltuielilor pentru organizarea Târgului de Crăciun dar şi a brazilor din oraş au fost acoperite din sponsorizări. "Sunt circa 30 de brazi în marile pieţe şi intersecţii, dar toţi sunt plătiţi de către sponsori", adaugă Buzatu.
În total oraşul a fost împodobit cu 25 de kilometri de ghirlande luminoase şi 420 de decoraţiuni.
Reporter: Claudia Romitan
Imagine: F. Dan/C. Rus