Undă verde pentru devierea Someşului VIDEO
- Scris de REALITATEA TV Cluj
- 21 Feb 2013, 20:41
- Administraţie
- Ascultă știrea

Mai bine de jumătate din lucrările de deviere a Someşului în zona aeroportului au primit finanţare europeană.
"Am reusit pin programul sectorial sa asiguram finantare pentru o parte din lucrarile de deviere a somesului in proportie de 52,6 la suta ceea ce reprezinta aproximativ 18 milioane de euro", a precizat Dănuţ Canta, director al Administraţiei Bazinale de Apă Someş-Tisa.
De devierea parţială a Someşului depinde darea în folosinţă a primilor 2100 de metri ai noii piste de decolare-aterizare.
Reprezentanţii Administraţiei Bazinale Someş-Tisa spun că lucrările vor fi efectuate anul acesta.
"Aceasta investitie importanta ai inceput in 2006. in tot acest rastimp s-au adunat mateiale si s+a reusit ca in 2012 să se organizeze licitaţia şi să fie adjudecată şi să se încheie contractul de execuţie; vom începe în luna martie şi anul acesta sperăm să fie finalizată", a precizat Marius Mânzat, directorul ADJ Cluj.
Devierea completă a Someşului este necesară pentru prelungirea noii piste de la 2100 până la 3500 de metri.