Bogdan Marişca a câştigat Raliul Iaşului

| Foto: Facebook/FRAS

Pilotul clujean Bogdan Marişca a câştigat, sâmbătă, Raliul Iaşului, etapa a patra a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Bogdan Marișca și Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) au obținut prima lor victorie stagională în Campionatul Național de Raliuri Betano, la Raliul Iașului. Echipajul clujean a fost cronometrat cu timpul de 01 h 08 min 03 sec 2/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Pe locul al doilea s-a clasat echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza ( Skoda Fabia R5), la 43 sec 7/10, podiumul fiind completat de Norbert Maior/Francesca Maior (Peugeot 208 R2), la 02 min 43 sec 5/10.

Liderul la zi al Campionatului Naţional, pilotul Simone Tempestini, a fost nevoit să abandoneze după accidentul de sâmbătă, din proba specială cu numărul cinci (Vezi Accident teribil la Raliul Iașului. Mașina echipei clujene Tempestini–Itu s-a dat peste cap și a luat foc). Simone Tempestini rămâne lider în clasamentul general al piloţilor, urmat de Dan Gîrtofan şi Norbert Maior.

Penultima etapă a sezonului, Transilvania Rally, va avea loc pe 25 şi 26 septembrie.