O galerie clujeană la târgul de artă contemporană din Madrid

O galerie clujeană la târgul de artă contemporană din Madrid
Artistul clujean Alex Mirutziu de la galeria Sabot participă la târgul de artă contemporană JustMad din Madrid, cu lucrarea “Tears are precious” (fotografie, desen şi video).

Galeria din Cluj participă alături de alte câteva zeci de galerii internaţionale la târgul care începe mâine la Madrid. Artistul clujean va interacţiona cu publicul la standul galeriei pe tot parcursul târgului, care se încheie în 20 februarie, anunţă Institutul Cultural Român.

Galeria Sabot este un nou spaţiu dedicat artei contemporane, deschis recent la Cluj în incinta Fabricii de Pensule. Prezentă pentru prima dată la New York în martie 2010, Galeria a fost remarcată de către The New York Times pentru participarea sa la târgul internaţional de artă Independent, afllat la prima ediţie şi care a reunit peste 35 de galerii de artă contemporană din întreaga lume.

Mirutziu s-a născut în Sibiu în 1981 şi este absolvent al Universităţii de Arte şi Design din Cluj-Napoca.

Comenteaza