Artiştii plastici clujeni cuceresc Occidentul
- Scris de Ziua de Cluj
- 16 Iul 2010, 00:00
- Cultură
- Ascultă știrea

Suciu prezintă o serie de lucrări într-o galerie din New York, în timp ce colegii de la Galeria Plan B vor expune la Berlin, în cadrul... propriei filiale!
“Cât de adânc intră iepurele în gaură” este expoziţia de lucrări realizate în stil hiperrealist care va fi expusă până în 11 septembrie de Mircea Suciu la galeria new-yorkeză Slag Gallery. Galeria aparţine unei mari amatoare de artă din Sud-Estul Europei, Irina Protopopescu.
Expoziţia prezintă lucrări în stil postmodern, în care anumite tipologii se referă la clişee din reclamele americane ale anilor ‘50. Toate personajele sunt pictate “din spate” în contrast cu background-ul, iar stilul este unul specific minimalismului.
Lucrările sunt realizate în ulei pe pânză. Expoziţia va fi promovată şi pe site-ul Institutului Cultural Român din New York. O altă surpriză vine din partea galeriei clujene Plan B, care deschide în 5 septembrie filială în Berlin.
“Este primul spaţiu expoziţional românesc deschis în Europa”, a spus Mihai Pop, reprezentantul galeriei clujene. Heidestrasee, cartierul cel mai boem şi care cuprinde multe instituţii de cultură, unele internaţionale, a fost ales ca loc pentru înfiinţarea filialei Plan B Berlin. Aceasta va fi inaugurată prin expoziţia Berlin Show nr.1.
“Dorim instituirea scenei de artă din România ca partener de dialog, ca parte din circulaţia europeană a ideilor artistice”, susţine Mihai Pop, în catalogul expoziţiei.
în galerie vor fi expuse lucrări ale artiştilor plastici Cristian Pogăcean, Ciprian Mureşan, Victor Man, Mircea Cantor, Adrian Ghenie, Gabriela Vanga, Miklos Onucsan, Şerban Savu şi Istvan Laszlo, dar şi olandezul Navid Nuur. Galeria Plan B îl va mai expune pe Ghenie după expoziţia de deschidere.