Balerina Simona Noja, ambasador al Clujului pentru Capitala Culturală
- Scris de Ziua de Cluj
- 30 Oct 2012, 12:54
- Cultură
- Ascultă știrea

Fostă prim-balerină a Operei de Stat din Viena, în prezent director executiv al şcolii de balet din cadrul aceleiaşi Opere, Simona Noja va promova candidatura Clujului cu precădere în Austria şi Germania, dar şi în alte ţări în care va ajunge în următorii ani. Titlul de ambasador îi va fi acordat în cadrul adunării generale a Asociaţiei Cluj-Napoca 2020 - Capitală Culturală Europeană, care se va desfăşura miercuri, 31 octombrie, de la ora 14.30, în sala de şedinţe a Prefecturii Cluj.
"Mă bucur că am ocazia de a promova Clujului, oraşul de care sunt atât de legată, mai ales că este vorba de o iniţiativă culturală europeană de înaltă clasă. Clujul are un potenţial extrem de valoros din punct de vedere cultural şi intelectual, iar asemenea proiecte contribuie din plin la dezvoltarea oraşului şi la o mai mare apropiere a oamenilor de cultură, în toate formele sale", a declarat Simona Noja.
Propunerea de a o invita pe Simona Noja să devină ambasador al Clujului - candidat la titlul de Capitală Culturală Europeană a venit din partea scriitoarei Irina Petraş, la rândul său o susţinătoare a proiectului.