Boc despre o posibilă asociere a Clujului cu Alba-Iulia: "Vom analiza exemplele similare şi apoi vom lua decizia" VIDEO

Boc despre o posibilă asociere a Clujului cu Alba-Iulia:
Primarul Clujului, Emil Boc, a precizat că reprezentanţii asociaţiei Cluj Capitală Culturală Europeană vor analiza câştigătoarele titlului respectiv şi apoi urmează să decidă cât este de oportună o asociere a Clujului cu Alba-Iulia, care şi-a exprimat intenţia în acest sens, prin vocea primarului Mircea Hava.
Adaugă ZCJ.ro ca sursă preferată în Google

„Primim pozitiv orice solicitare de asociere. Vizavi de faptul că Alba intenţionează să se asocieze cu noi urmează să facem o analiză şi să luăm apoi o decizie. În acest moment avem două opţiuni: o candidatură unică, respectiv o candidatură extinsă, în care Clujul să rămână <pivotul> şi să se alăture Alba, sau Maramureşul, Transilvania chiar. Vom face analiza tuturor câştigătorilor de până acum ai titlului de Capitală Culturală Europeană şi vom decide dacă este mai bine să avem o candidatură unică sau una extinsă", a precizat Emil Boc.

Preşedintele asociaţiei Cluj Capitală Culturală Europeană, Florin Moroşanu, a citit un paragraf din regulamentul de candidatură, conform căruia candidatura se face pe numele unui singur oraş, chiar dacă acesta încheie parteneriate strategice în zonă.

Conform celor doi, primarul Alba-Iuliei, Mircea Hava, a exprimat în faţa Consiliului Local al municipiului respectiv ideea asocierii cu Cluj-Napoca, în vederea candidaturii la titlul de Capitală Culturală Europeană.

 

Etichete
Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .