Bulgakov şi "Memoriile unei gheişe", în topul vânzãrilor la Gaudeamus
- Scris de Ziua de Cluj
- 15 Iul 2010, 22:46
- Cultură
- Ascultă știrea

Caravana Gaudeamus a adus 3.000 de vizitatori în prima zi a Târgului de Carte. Cifra se ridicã, spun organizatorii, deasupra celei înregistrate anul trecut.
Prima zi a celei de a X-a ediţii a târgului Gaudeamus a atras, în pofida crizei, mai mulţi vizitatori decât anul trecut. Deşi, iniţial, caravana din acest an risca sã nu ajungã la Cluj din cauza dificultãţilor financiare cu care se confruntã editurile în ultima perioadã, expozanţii au fost plãcut surprinşi de “apetitul” pentru carte manifestat de clujeni.
“Din spusele acestora, vizual vorbind, în prima zi de târg am fost vizitaţi de mai mulţi cititori decât anul trecut. De regulã, prima zi e un pic mai mult piano, a doua zi piano, iar sâmbãtã şi duminicã atingem punctul culminant. Din acest motiv pot sã mã declar mulţumit de cei 3.000 de vizitatori, date fiind condiţiile de crizã în care am organizat acest eveniment”, a mãrturisit Vladimir Epstein, directorul executiv al caravanei Gaudeamus.
Chiar de la deschiderea evenimentului, publicul cititor a luat cu asalt standul “Casei Radio”, unde cântãreaţa Margareta Pâslaru, invitata de onoare a Gaudeamusului din acest an, a împãrţit autografe şi a stat la discuţii cu fanii. Nici celelalte standuri nu au fost evitate de publicul cititor, înregistrând vânzãri bune atât editurile româneşti, cât şi importatorii de carte strãinã.
In topul editurii “Humanitas”, Mihail Bulgakov a atras, ca şi la ediţia din 2008, cei mai mulţi cumpãrãtori cu al sãu “Maestrul şi Margareta”, fiind vândute dintr-o rãsuflare peste zece exemplare. “Memoriile unei Gheişe” este un alt titlu solicitat de clujeni.
“Merg foarte bine cãrţile care fac parte din promoţia cumperi trei şi plãteşti douã. De asemenea, titlurile cu portocalã şi operele lui Patapievici şi Pleşu au fost devorate”, a spus Laura Sãuchea, coordonatoarea Humanitas Cluj.
Rafturile “Corint” au fost golite de aproximativ 400 de exemplare din prima zi. Cel mai bine vândute au fost coşurile cu beletristicã la 5-10 lei şi materialele didactice, cum ar fi dicţionarele, ghidurile de conversaţie sau gramaticile. “Grupul editorial Rao a captat atenţia cititorilor cu predilecţie prin cartea fostului lider politic pakistanez, Benazir Bhutto (21.06.1953-27.12.2007), “Reconcilierea”.
Un alt titlu cãutat a fost “Spionul-şef al lui Hitler. Misterul lui Wilhelm Canaris” de Richard Bassett. Expozanţii de la “Eikon” au vândut, mai ales, antologia ilustratã “Clujul în cuvinte”, mai ieftin la târg cu zece lei decât în librãriile clujene. Nici importatorii de carte strãinã, în pofida preţurilor “piperate”, nu au fost evitaţi de publicul cititor.
“Pearson” a vândut cel mai bine “Dicţionarul Limbii Engleze Contemporane”; 80 de exemplare la preţul de 29.90 de lei. Cu toate acestea, trimişii editurii aveau aşteptãri mai mari vizavi de cititorii clujeni. “Am fost surprins sã aflu cã în prima zi de târg am vândut jumãtate din numãrul cãrţilor vândute la târgul din Craiova. Mã aşteptam ca clujenii sã fie amatori de carte, dar se pare cã Oltenia le-a luat-o în faţã”, a declarat reprezentantul “Pearson”.
Evenimentele Gaudeamus de azi
13.00: Finala zonalã a concursului naţional de lecturã “Mircea Nedelciu”
16.00: Directorul Serviciului Român de Informaţii, clujeanul George Cristian Maior, îşi va lansa la Cluj volumul cu titlul “Noul Aliat”, al editura RAO International Publishing Company
17.00: Lansarea de carte – “Muzeul figurilor de cearã. Polemici” de Laszlo Alexandru. Invitaţi: Ovidiu Pecican, Roxana Din.