Film mut şi muzică bună

Film mut şi muzică bună
Acompaniamentul live al filmelor mute a devenit deja o tradiţie, după ce în 2007 a impresionat publicul la proiecţia specială a clasicului “Nosferatu”.

Show-ul de ieri a fost unul expresionist. Einuiea este un ansamblu unic în felul său, care a luat naştere la Bucureşti în anul 2003, fiind alcătuit din muzicieni tineri, dar cu o bogată experienţă artistică. Numele ansamblului provine din data formării acestuia, 15 iunie, citită în sens invers (cu 1 = A şi 5 = E, respectând ordinea literelor din alfabet).

 

Este vorba despre un cvartet compus din Călin Torsan (fluiere tradiţionale, flaute, mandolină, voce), George Turliu (voce, baglamas, kazoo, saz), Silviu Fologea (chitară) şi Juan-Carlos Negretti (darbuka, bongos, percuţii). Repertoriul ansamblului Einuiea este format din muzică veche tradiţională de pe teritoriul României, precum şi din compoziţii originale, scrise în spiritul muzicii arhaice din Balcani.

 

Muzicienii din Einuiea au fost invitaţi să concerteze la Expoziţia Mondială din Japonia (iunie 2005), la Expoziţia Mondială a Arhitecţilor de la Istanbul (iulie 2005), la Zilele Bucureştiului la Viena – “Sampling Bucharest” (mai 2007), precum şi la evenimente organizate de Institutul Cultural Român la Viena (februarie 2006), Tel Aviv (septembrie-octombrie 2007) şi Bruxelles (decembrie 2007).

Comenteaza