Debut la 15 ani, împotriva “Şepcilor roșii”. “U” Cluj – Metalurgistul Cugir 3-1

| Foto: Facebook Metalurgistul Cugir

Universitatea Cluj a trecut de Metalurgistul Cugir într-un meci amical disputat sâmbătă, pe Cluj Arena. Echipa din Liga 2 a câștigat cu 3-1, iar la cabine elevii lui Erik Lincar au intrat cu avantaj minim, 1-0.

”U” Cluj a trecut și de Metalurgistul Cugir și are evoluții perfecte în ultimele trei amicale: trei victorii și câte trei goluri marcate în fiecare meci. În meciul de sâmbătă, "şepcile roşii" au avut de luptat pe Cluj Arena şi împotriva unui adversar de doar 15 ani.

Metalurgistul Cugir l-a introdus pe teren în repriza a doua şi pe Sebastian Itu, tocmai fiul antrenorului principal. La 15 ani și 4 luni, Itu a debutat în prima echipă a grupării de sub Drăgana sub comanda tatălui său, în luna martie tânărul cugirean fiind convocat la o acțiune de selecție în vederea constituirii lotului național Under 15 al României, a trasmis radiounirea.ro.

Echipele de start:
”U” Cluj a început în 11-le: Micle – Gîț, Vomir, Gugu, Mitrea, Balgiu, Dican, Ribeiro, Ciobanu, Blejdea, V. Alexandru.

Metalurgistul Cugir a început în 11-le: R. Opric – Tăban, Vlădia, I. Grozav, Vitinha – Udrea, Boldea – Șaucă, P. Păcurar, R. Voicu – M. Lupu.
Au mai intrat în repriza a doua: Perjeriu, Cioargă, M. Neagu, Șuteu, Andriuc, S. Itu, Al. Rus, L. Contra, Șt. Radu.