CFR a majorat fondul pentru investiții în acest an. Angajații spun că nu-i destul

CFR a majorat fondul pentru investiții în acest an. Angajații spun că nu-i destul
Dacă în 2015 Compania Naţională de Căi Ferate (CFR SA) a alocat 1,5 miliarde de lei pentru lucrările de investiţii, reparaţii şi întreţinere, în 2016 valoarea fondului a crescut la 2,5 miliarde, dintre care pentru reabilitare şi modernizare 2,1 miliarde.

Pentru întreţinerea şi funcţionarea infrastructurii feroviare s-a alocat în 2015 o contribuţie bugetară de 0,85 miliarde de lei, iar în 2016 aceasta va creşte la 1,07 miliarde, conform conducerii societății de stat. Pentru investiţii din surse proprii pentru lucrări de reparaţii la clădiri şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă sunt prevăzute fonduri de 35,8 milioane de lei, din care 16,2 milioane pentru îmbunătăţirea activităţii personalului feroviar.

“Provocarea majoră pentru conducerea companiei în perioada urmatoare este aceea de a menţine compania, respectiv activităţile principale (serviciile feroviare şi investiţiile în infrastructură) pe acest trend de creştere. 

O direcţie deloc uşoară, care necesită continuarea implementării mecanismelor de acţiune orientate concret spre creşterea vitezelor de circulaţie, a nivelului de dotare şi a gradului de tehnologizare/ mecanizare a operaţiilor de întreţinere şi reparaţii, utilizarea eficientă şi întinerirea forţei de muncă, îmbunătăţirea calităţii serviciilor şi a facilităţilor oferite clienţilor care interacţionează cu calea ferată (călători şi societăţi comerciale)”, spune Marius Chiper, directorul CFR SA.

1.000 de angajați din sectorul feroviar din România au prostestat vineri, în fața Ministerului Transporturilor, solicitând creșterea investițiilor pe calea ferată, aprobarea statutului ceferistului și au criticat politizarea managementului la CFR.   

Comenteaza