Alţi investitori italieni, interesaţi de Cluj

Alţi investitori italieni, interesaţi de Cluj
După De’Longhi şi Battistero, şi alţi investitori italieni ar putea veni la Cluj. Anunţul a fost făcut de ambasadorul Mario Cospito, prezent ieri la Cluj. Diplomatul a avut o întâlnire cu primarul Emil Boc, iar ieri după-amiază a vizitat fabrica De’Longhi de la Jucu, una din cele mai mari investiţii italiene din judeţul Cluj, transmite REALITATEA TV Cluj.

Ambasadorul Italiei în România spune că judeţul Cluj reprezintă un punct strategic pentru investitorii din peninsulă. Mario Cospito a declarat că, în condiţiile în care economia italiană trece printr-o profundă criză, una din soluţii ar fi extinderea pe pieţele externe. "Suntem interesaţi de aproape toate domeniile, de exemplu industria textilă, a pantofilor, industria maşinilor, a electronicelor, industria auto, dar şi industria oţelului. Ştiu că lângă Cluj există o industrie a oţelului cu probleme, de care Italia este interesată. Suntem gata să venim aici în mai multe sectoare", declară Mario Cospito, ambasador Italia.

"Este o investiţie serioasă, cea legată de De'Longhi şi Battistero, cea legată de celebrele panettone, şi care va avea întregul nostru suport logistic, din toate punctele de vedere. I-am spus ambasadorului că la Cluj, indiferent de culoarea politică a administraţiei, în ceea ce priveşte programele de susţinere a investiţiilor nu există decât o singură voce, cea de susţinere a investitorilor", a precizat Emil Boc.
Ambasadorul a promis şi că va sprijini candidatura Clujului la titlul de capitală culturală europeană în 2020, mai ales că un oraş din Italia va deţine acest statut în 2019. "Sperăm că după ce Italia îşi va desemna oraşul care va avea în 2019 statutul de capitală culturală europeană, să stabilim legături rapide cu acel oraş pentru a câştiga din experienţa lor, pentru a învăţa astfel încât Clujul să-şi poată îndeplini obiectivul", a mai spus Boc.

Ambasadorul Mario Cospito a vizitat ieri fabrica De'Longhi de la Jucu, o investiţie italiană de 30 de milioane de euro. Tot la Jucu, compania compania Battistero construieşte o fabrică de dulciuri de 50 milioane de euro. (provincianews.ro)

 

Comenteaza