Profitul net al Băncii Transilvania (BT) pe primele şase luni ale acestui an s-a ridicat la 179,6 milioane de lei, cu 47% faţă de acelaşi interval din 2011. În timp ce Banca Română pentru Dezvoltare (BRD) a realizat un profit de 39,4 milioane de lei, BCR a înregistrat o pierdere de 548,5 de milioane de lei.
„BT a performat bine în primul semestru, în pofida unui climat economic foarte volatil şi dificil atât la nivel local, cât şi european. Suntem multumiţi că aşteptările şi proiecţiile noastre pe anul în curs s-au dovedit corecte. Obiectivul nostru va fi, în continuare, consolidarea poziţiei băncii pe piaţă şi creşterea eficienţei, în toate formele ei", a declarat preşedintele Consiliului de Administraţie (CA), Horia Ciorcilă. Recent, agenţia de rating Fitch a reconfirmat calificativul băncii clujene la BB-, cu perspectivă stabilă, pentru creditele pe termen lung. Conform Fitch, ratingul este susţinut de soliditatea BT, de profitabilitatea băncii, de baza solidă a depozitelor, de ponderea mai mică a creditelor în valută faţă de cele în lei, precum şi de capitalizarea adecvată.
Profitul BT în S1 a fost de 179,62 milioane de lei, în creştere cu 47% faţă de S1 al anului trecut, iar cel brut este de 193,2 milioane de lei, mai mare cu 29%. Veniturile operaţionale ale băncii din Cluj s-au consolidat la 772,1 milioane de lei, iar activele bilanţiere au o valoare de 28,9 milioane de lei, în creştere cu 12% faţă de sfârşitul anului trecut. Creşterea activelor a fost determinată în special de investi?iile în active disponibile pentru vânzare, care s-au majorat cu 30% în primele şase luni din 2012, ajungând la 7,5 miliarde de lei, precum şi de creşterea soldului creditelor. BT are un portofoliu de credite preponderent în lei, soldul fiind de 16,9 miliarde de lei. Acesta cuprinde credite acordate companiior (64,03%), cele destinate persoanelor fizice fiind de 35,97%.
Creditele neperformante, cu restanţe mai mari de trei luni, reprezintă 10,48% din totalul portofoliului. BT nu are acum un director general, după ce olandezul Robert Rekkers a demisionat în 19 ianuarie. Director interimar a fost desemnat britanicul Peter Franklin, membru al CA. Cel mai vehiculat nume pentru ocuparea fotoliului de director al BT este Andreea Moraru, angajată a Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare în Londra. De altfel, BERD este principalul acţionar al BT, cu aproape 15% din titluri. Totuşi, în urmă cu o lună, Ciorcilă spunea însă că şefia BT încă se joacă şi că decizia va fi luată în câteva săptămâni.
Dobânzi tăiate şi riscuri ridicate
Conducerea BRD a raportat pentru primul semestru venituri de 1,43 de miliarde de lei, în scădere cu 2% faţă de primele şase luni ale anului trecut, un rezultat brut din exploatare de 760 de milioane şi un profit net de 39,4 milioane, influenţat de un cost ridicat al riscului. Dacă volumul creditelor a crescut cu 5% comparativ cu S1 din 2011, la 35,2 miliarde de lei, iar cel al depozitelor, cu 13%, la 32,9 miliarde, venitul net bancar s-a diminuat cu 6% din cauza scăderii marjei nete de dobândă, proces influenţat de reducerea dobânzilor din piaţă, au justificat şefii BRD.
Vor să inverseze rezultatele
Costurile sunt bine gestionate, dar veniturile sunt afectate de mediul de afaceri dificil. Aceasta e concluzia raportului pe semestrul I al BCR. "Întregul grup este angajat puternic în vederea redresării complete a evoluţiei sale financiare, atât din punct de vedere al profitului, cât şi cel al veniturilor. Acest angajament a fost asumat pe fondul unor incertitudini continue, dar nu vom precupeţi nici un efort pentru a inversa total aceste rezultate dezamăgitoare. În acest spirit am luat deja o serie de măsuri şi vom continua în aceeaşi direcţie în a doua jumătate a acestui an", a declarat Tomas Spurny, preşedintele executiv al BCR.