Cluj Innovation City, "desenat" până în toamnă

Cluj Innovation City,
Master planul care va trasa dezvoltarea orăşelului-satelit ar trebui finalizat până la finalul verii, conform termenului stabilit de conducerea asocierii care a iniţiat proiectul.

Discuţiile privind identificarea terenului de care este nevoie pentru orăşelul informaticienilor sunt în derulare, iar primele locaţii posibile menţionate sunt localităţile vecine Floreşti şi Baciu. Clusterul IT a lansat un concurs pentru studenţii cu idei pentru viitorul proiect.

Cel mai important proiect al clusterului IT înfiinţat acum o jumătate de an, Cluj Innovation City, este unul de dezvoltare urbană integrată, estimat să ocupe 300 ha, o investiţie de 300 de milioane de euro. Dezvoltarea-satelit a municipiului Cluj-Napoca ar trebui să adune în următorii 15 ani peste 20.000 de specialişti, conform planurilor anunţate. Orăşelul include spaţii de birouri, laboratoare de cercetare, muzee, spaţii publice, un hotel, dar nu există încă nici teren identificat, nici investitori care să asigure finanţarea proiectului. „Master planul este în lucru, există o echipă, condusă de arhitectul Rareş Drăgan, care are această sarcină. Ar trebui să fie gata în toamnă şi să putem începe demersurile pentru avizarea proiectului", a menţionat Alexandru Tulai, preşedintele Consiliului Director al Cluj IT Cluster.

Principalul partener de discuţii pentru găsirea terenului, Consiliul Judeţean (CJ), ar urma să vină cu soluţii care să răspundă cererilor reprezentanţilor companiilor din IT: o suprafaţă compactă de 300 ha, în apropierea oraşului, cu posibilitatea de dezvoltare a infrastructurii necesare. De asemenea, Primăria Cluj-Napoca a fost cooptată în proiect. Reprezentanţii CJ au indicat comuna Floreşti ca posibilă locaţie pentru proiectul informaticienilor, dar variantele de lucru sunt mai multe, inclusiv zona Baciu. Conducerea clusterului susţine că discuţiile pentru găsirea finanţării se poartă cu mai multe categorii de investitori, de la bănci şi fonduri de investiţii la autorităţi. Cluj Innovation City este un proiect de parteneriat public-privat, ce va fi realizat în mai multe etape pe parcursul a 15 ani. Managementul acestui proiect va fi deţinut de mediul privat, în timp ce infrastructura va fi realizată cu suportul guvernului şi al CJ. Clusterul a lansat ieri un concurs adresat studenţilor pentru idei şi viziuni privind viitorul Cluj Innovation City, cu premii de 5.500 de euro. Competiţia este deschisă tinerilor care studiază în diverse domenii, de la arhitectură şi sociologie la drept, economie, IT, filozofie, artă. „Credem că tinerii de azi, posibilii viitori ocupanţi ai acestui proiect, pot răspunde cel mai bine la întrebarea - cum ar trebui să arate acest oraş?", a justificat Andrei Kelemen, director executiv al Cluj IT Cluster.

„Aşteptăm să primim viziuni cât mai complete, cu propuneri din mai multe domenii. Am dori să se ţină cont de concepte ca dezvoltatea durabilă, soluţii „verzi", soluţii pentru un oraş inteligent", a explicat Rareş Drăgan. Termenul limită pentru depunerea proiectelor este 7 iulie, urmând ca echipele câştigătoare să fie anunţate în 20 iulie.

Cluj IT Cluster are ca membri fondatori 23 de companii de IT, două instituţii de învăţământ superior, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca şi Universitatea Babeş-Bolyai, şapte instituţii publice şi organizaţii catalizator.

 

 

Etichete
Comenteaza