Cum se aşază noile unităţi în Cluj: moda în mall, restaurantele în centru
- Scris de Kristina Restea
- 07 Sep 2011, 23:56
- Economie
- Ascultă știrea

Marile lanţuri de retail de modă au ales în ultimele 12 luni să se extindă la Cluj în spaţii din cele două mari centre comerciale, Polus Center şi Iulius Mall, în vreme ce în centrul istoric, abandonat de mărcile de fashion, urmează să se deschidă noi cafenele şi restaurante.
Unitatea Hennes & Mauritz (H&M) de la Cluj devine funcţională în 15 septembrie într-un magazin cu design "tradiţional" - specific lanţului. Retailerul internaţional de modă îşi face intrarea pe piaţa din vestul României prin cele două magazine H&M deschise în centrele comerciale Iulius Mall din oraşele Cluj şi Timişoara. Fiecare dintre cele două magazine va avea în jur de 30 de angajaţi, iar unitatea de la Cluj va fi condusă de Diana Sandu, care anterior a ocupat poziţia de store manager la Braşov. Magazinul de la Cluj va ocupa 1.000 mp, fiind amenajat pe două niveluri în mall-ul din Gheorgheni. "Decizia de expansiune depinde de trei criterii esenţiale: alegerea celei mai bune locaţii pentru business, baza de clienţi şi condiţiile generale de afaceri oferite de oraşul sau ţara vizată. La alegerea unei locaţii se investighează foarte multe variante în oraşul unde se stabileşte intrarea cu un nou magazin. Vom investiga în continuare", a menţionat Laura Sinca, marketing & PR manager H&M. La nivel global, compania are unităţi atât în centre comerciale, cât şi în spaţii stradale.
Situate în cadrul centrelor comerciale Iulius Mall din oraşele respective, cele două magazine H&M din Cluj, respectiv Timişoara vor include articole de zi cu zi, dar şi piese moderne pentru femei, articole de zi cu zi pentru bărbaţi, colecţii pentru copii şi adolescenţi, accesorii, lenjerie intimă şi colecţii sport. În ceea ce priveşte stabilirea preţurilor, aceasta depinde de cantităţile mari în care se produce, de lucrul cu un număr cât mai redus de intermediari şi de existenţa unei reţele eficiente de distribuţie, a explicat Sinca. Compania H&M a fost fondată în Suedia în 1947 şi este listată la NASDAQ OMX Stockholm. Grupul are peste 2.300 de magazine în 40 de pieţe, inclusiv magazine deschise în sistem de franciză. În România, H&M are deocamdată şase magazine, cinci în Bucureşti şi unul în Braşov.
Retailerul britanic New Look va deschide tot în 15 septembrie magazinul de 470 mp din celălalt mare centru comercial din Cluj, Polus Center. New Look ocupă al doilea loc pe piaţa de îmbrăcăminte şi accesorii pentru femei în Marea Britanie, cu o cotă de piaţă de 5,3%, potrivit companiei. Grupul are în Europa 1.018 magazine, dintre care 602 în Regatul Unit.
De altfel, în ultimele 12 luni şi alţi retaileri în domeniul modei (ca Inditex sau C&A, alături de nou veniţii H&M sau New Look) au optat pentru extinderea în mall-uri. Centrul oraşului, de unde s-au retras multe dintre magazinele cu îmbrăcăminte existente, lasă loc serviciilor. Spaţiile comerciale din centrul Clujului, pe arterele Napoca, Memorandumului sau Eroilor, ajung la 420 euro/mp/an, potrivit raportului companiei de consultanţă Cushman& Wakefield, care analizează principalele artere comerciale din lume, cu 278 de locaţii menţionate. În România, Clujul se află la un nivel similar cu zonele principale din Timişoara, ambele oraşe fiind mai scumpe decât Braşov, Constanţa sau Iaşi. În Bucureşti, chiriile ajung la 660 euro/mp/an pe Calea Victoriei sau la 780 de euro pe B-dul Magheru.
Chiriile în Cluj ajung la 20-30 euro/mp/lună, în zonele centrale şi ultracentrale dispuse pe artere comerciale principale şi la 15-25 euro/mp/lună pentru cele aflate pe artere comerciale secundare, potrivit datelor evaluatorilor de la Darian. În special operatorii de unităţi de alimentaţie publică sunt cei interesaţi de zonele principale comerciale (B-dul Eroilor - Napoca, Piaţa Unirii, B-dul Ferdinand, Piaţa M. Viteazu, Piaţa A. Iancu) "Aceste zone au avut şi îşi continuă tendinţa de a deveni ţintă de investiţii pentru afaceri în alimentaţie publică - magazine alimentare, cafenele, restaurante - şi mai puţin pentru comerţul cu amănuntul destinat retailerilor de îmbrăcăminte şi încălţăminte care au migrat spre mall-uri", arată analiza Darian.
Tendinţa este confirmată de recentele mişcări din zona centrală, unde se pregătesc noi restaurante şi alţi operatori din domeniul serviciilor sunt interesaţi de extindere. Spre exemplu, pentru spaţiul de pe strada Iuliu Maniu nr. 1-3 (fostul CEC), scos la licitaţie de primărie în această vară, au fost depuse trei oferte - de operatorii KFC (care au şi adjudecat spaţiul), de operatorii Cărtureşti şi de Transilvania Development, activă în HoReCa, proprietar City Plaza. Transilvania Development va deschide un restaurant cu specific internaţional în locul fostului Roland Garos, de pe strada Horea. Un nou local se deschide în septembrie şi în Piaţa Unirii, pe axa unde funcţionează deja cluburile Diesel şi Vertigo şi restaurantul Corso, toate trei cu terase în stradă. În schimb, retailerul de îmbrăcăminte Mode Link a renunţat recent la spaţiul amenajat chiar lângă Diesel, păstrând unitatea de pe apropiata stradă Napoca.
"Misterul" Versace
Planurile pentru tăierea de panglică de la Cluj au fost anunţate în show-room-ul H&M din centrul capitalei, printre umeraşe cu produsele din noile colecţii: în culori de toamnă pentru sezonul în care am intrat sau în stil "romantic cu accente folclorice", ca propuneri pentru sărbătorile de iarnă. Alături de filmări cu înghesuiala provocată de entuziasmul cumpărătorilor la primele deschideri din Bucureşti, pe ecranul din show-room-ul alb apar imagini cu logo-ul auriu Versace: H&M îşi lansează în noiembrie colecţia realizată în colaborare cu celebra casă de modă, dar nu se ştie încă dacă aceste produse ajung şi pe piaţa clujeană.
Kristina REŞTEA (Bucureşti)