Hotelierii clujeni au tăiat 40% din preţuri
- Scris de Kristina Restea
- 02 Mar 2012, 22:07
- Economie
- Ascultă știrea

Activitatea a devenit mai dificilă în ultimele luni, odată cu ascuţirea concurenţei şi cu intrarea pe aceeaşi piaţă a noi jucători. Speranţele pentru 2012 ale jucătorilor din turism stau în noii investitori pentru segmentul de turism de business şi în strategiile de promovare a judeţului pentru a atrage la Cluj şi altă activitate decât cea de afaceri sau de tranzit.
"S-au făcut concedieri la hoteluri în ultimii ani; chiar şi acum se dau oameni afară, activitatea a scăzut mult, aşa că nu mai poate fi menţinut acelaşi personal", a menţionat Roxana Ghiran, reprezentant al Asociaţiei Hotelierilor Clujeni (AHC). Faţă de 2008, piaţa a scăzut la jumătate la sosirile de turişti înregistrate, situaţie reflectată şi la venituri. Preţurile s-au diminuat în medie cu 40% în ultimii ani, conform AHC. "Nu prea vedem perspective de redresare pentru 2012. Oricum, nu avem cum să ajungem la nivelul din 2008. De atunci s-au mai deschis şi alte hoteluri, astfel că oferta de locuri de cazare e foarte mare, iar cererea, foarte mică", a amintit Ghiran.
Anul trecut, un singur hotel a adus un plus de 200 de camere pe piaţa clujeană: Grand Italia, iar din primăvară se lansează Hampton by Hilton, cu 109 camere. "Sperăm totuşi ca în 2012 să fie un pic mai bine decât anul trecut, dar asta nu se poate decât dacă vom avea strategii de creştere a turismului bine puse la punct. De aceea se şi implică hotelierii în astfel de activităţi - fiindcă piaţa e foarte dificilă în acest moment", a explicat Ghiran.
Cel mai nou organism care ar trebui să lucreze la creşterea pieţei locale este Asociaţia pentru Promovarea şi Dezvoltarea Turismului Clujean (APDTC), al cărei act constitutiv a fost semnat săptămâna trecută. Deocamdată, potrivit datelor din piaţă, 90% din activitatea hotelierilor este asigurată prin turismul de business, puternic afectat de criza economică, şi de cel de tranzit. Durata medie pe care un turist o petrece la Cluj este de 1,5 zile, care ar trebui să crească la cel puţin trei zile, a menţionat Martin Bikfalvi, preşedintele APDTC. Şi hotelurile de pe segmentul superior au avut de suferit în criză. Opera Plaza a înregistrat scăderi anuale de 5% ale veniturilor începând din 2009. "Gradul de ocupare a rămas relativ stabil, fiindcă am abordat şi alte segmente de piaţă, dar veniturile au înregistrat minusuri. Estimăm că în 2012 vom avea un an de stabilizare şi chiar uşoară revenire. Investitorii noi anunţaţi (gen Bosch şi De'Longhi - n. red.) ar trebui să contribuie şi la creşterea activităţii pe piaţa hotelieră locală, fiindcă vor avea cu siguranţă diverse delegaţii", au amintit reprezentanţii Opera Plaza.
Potrivit datelor statistice transmise de AHC, în 2008 (anul după care a început declinul pieţei hoteliere) numărul de sosiri la Cluj a fost de 391.900, iar numărul de înnoptări de 731.000, în cele 6.598 de locuri de cazare existente la Cluj. Indicele de utilizare netă a capacităţii era de 31,6%. În anul 2009 (după intrarea în criză) numărul de sosiri la Cluj a scăzut la 267.600, iar cel de înnoptări a coborât la 495.500. Cu toate acestea, numărul locurilor de cazare disponibile a crescut la 7.352. Indicele de utilizare netă a capacităţii era de 21,5%. În decembrie 2010, numărul locurilor de cazare a ajuns la 6.960, potrivit datelor transmise de Direcţia Regională de Statistică, pentru ZIUA de CLUJ. În judeţ existau 222 de unităţi, dintre care 48 de hoteluri.
În primele 11 luni ale anului trecut, unităţile de turism în funcţiune cu minimum 10 locuri-pat, au oferit turiştilor din judeţ 3.429 de camere cu 7.686 de locuri. Au fost cazaţi 248.634 de turişti, dintre care 23,2% turişti străini. Comparativ cu aceeaşi perioadă din 2010, numărul turiştilor străini a crescut cu 11,5%. Cei mai mulţi turişti străini provin din Ungaria (11.350), Germania (7.824), Italia (7.111), Franţa (4033) şi SUA ( 2.714). Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare în luna noiembrie 2011 a fost de 18,1%, cu 0,6% mai mic faţă de luna noiembrie 2010.