Românii au fost loviţi de 1 aprilie de un val de scumpiri

Românii au fost loviţi de 1 aprilie de un val de scumpiri
Din păcate, nu este vorba de o păcăleală. Va trebui să scoatem din buzunar mai mulţi bani pentru ţigări sau bere, dar şi pentru biletele de transport în comun sau paşapoarte. De asemenea, consumatorii non-casnici vor plăti mai mult pentru gaz.

Pentru clujeni, scumpirea ţigărilor şi a berii coincide cu creşterea tarifelor la transportul în comun.

Preţuri majorate

bilet RATUC 50 de bani

ţigări 40 de bani

bere 10-15 bani

Oamenii spun că scumpirile îi afectează, în condiţiile în care salariile au rămas aceleaşi. Şi cei care nu au încă paşapoarte sau trebuie să le înlocuiască vor plăti mai mult.

Preţ vechi preţ nou

paşaport simplu temporar 216 lei 232 lei

paşaport electronic 276 lei 302 lei

De asemenea, tarifele de furnizare a gazelor naturale s-au majorat de astăzi cu circa 5 la suta pentru consumatorii non-casnici. De la 1 iulie tarifele vor creşte cu inca 5 la suta pentru consumatorii non-casnici si cu circa 8 la suta pentru cei casnici.

 

Comenteaza