Veste bună pentru români: Guvernul menține plafonarea prețului la gaz până în primăvara lui 2027

Veste bună pentru români: Guvernul menține plafonarea prețului la gaz până în primăvara lui 2027

Facturile la gaz rămân plafonate până în 2027.

Ilie Bolojan, premierul României, a anunțat că Guvernul a adoptat ordonanța de urgență în baza căreia vor fi menținute prețurile la gaz până în primăvara lui 2027. 

Joi, 5 martie 2026, a fost dezbătut proiectul de ordonanță de urgență privind măsurile aplicabile clienţilor finali casnici din piaţa de gaze naturale în perioada 1 aprilie 2026 – 31 martie 2027, publicat de Ministerul Energiei în transparență decizională pe 17 februarie.

Ce arată proiectul 

Proiectul de act normativ urmărește prelungirea măsurilor de protecție pentru consumatorii casnici de gaze naturale în perioada 1 aprilie 2026 – 31 martie 2027, precum și realizarea unei tranziții treptate către o piață complet liberalizată a gazelor. Autoritățile susțin că această etapă intermediară este necesară pentru a pregăti măsuri de sprijin destinate în mod special consumatorilor afectați de sărăcia energetică, înainte de eliminarea totală a intervenției statului în formarea prețurilor.

Potrivit proiectului, prețul propus pentru gazele vândute de producători ar urma să fie de 110 lei/MWh, mai mic decât nivelul reglementat în prezent, de 120 lei/MWh. În baza schemei actuale, valabilă până la 31 martie, populația beneficiază de un plafon de 0,31 lei/kWh, iar companiile cu un consum anual de până la 50.000 MWh de un plafon de 0,37 lei/kWh. În același timp, centralele de termoficare (CET) pot cumpăra gaze la prețul reglementat de 120 lei/MWh de la producătorii interni sau la 370 lei/MWh atunci când achiziția se face de la furnizori, arată Mediafax. 

Comenteaza