Cele mai rapide trenuri din Europa „rulează" în miniatură la Cluj GALERIE FOTO / VIDEO
- Scris de Ovidiu Cornea
- 15 Dec 2012, 19:40
- Eveniment
- Ascultă știrea

Clujenii au sosit în valuri pentru a admira astăzi (sâmbătă, n.red.) miniatura celebrului Orient Express dar şi a altor trenuri.
Operatorii comunică între ei cu ajutor staţiilor, pentru e evita ciocnirile. Trenuleţele pleacă din gări şi trec dintr-o încăpere în alta printr-un tunel „ataşat" de holul ce face legătura între camere. Expoziţia „Train Fest" ce poate fi admirată între 14-16 decembrie la Gara Cluj este doar în parte divertisment; dacă trenurile care rulează sunt de jucărie, cei care le operează, colecţionari pasionaţi, îşi iau treba foarte în serios.
„Ne propunem să mediatizăm modelismul feroviar, să prezentăm oamenilor ce se poate face în miniatură, trenuri vechi, trenuri noi, din toate epocile şi circulaţie feroviară, de ce nu: cum se face, cum se circulă în realitate, lucruri care în realitate sunt ascunse oamenilor", a precizat Nagy Gabriel, de la un club de modelism feroviar din Arad.
Valuri de clujeni au sosit astăzi, în general însoţiţi de copii, pentru a admira micuţele trenuri în miniatură, ce rulează „pe bune" pe şine amenajate pe o machetă ce parcurge perimetrul a două camere de mari dimensiuni.
Vedeta zilei de azi a fost trenuleţul Orient Express, acompaniat de marfare şi alte trenuri de persoane. Expoziţia a fost structurată pe trei epoci, fiecare aferentă uneia dintre cele trei zile cât timp poate fi vizitată.
Ziua de duminică este rezervată trenurilor din zilele noastre, urmând să fie prezente două modele miniaturale de TGV (train a grand vitesee) cele mai rapide trenuri din lume, dar şi trenurile de mare viteză din Germania şi Austria. Conform organizatorilor viteza cu care se deplasează trenuleţele este raportată la viteza de deplasare a trenurilor în realitate, astfel că surorile mai mici ale trenurilor de mare vitează rulează şi ele mai repede decât alte modele miniaturale,
Expoziţia Train Fest 2012 este organizată de Asociatia Trainsylvania Railway Club din Cluj,in parteneriat cu Primaria Cluj Napoca si www.visitcluj.ro în incinta gării Cluj, între 14-16 decembrie. La eveniment participă colecţionari şi modelişti de la cluburi din Cluj, Arad, Bucureşti şi Iaşi.