Acrobaţii în premieră

Acrobaţii în premieră
Prima reprezentaţie a Teatrului de Balet din Cluj-Napoca a fost prezentată miercuri seară, pe scena Operei Naţionale Române din municipiu, în faţa unei săli pline.
Unul din momentele cele mai reuşite ale galei, dar în acelaşi timp mai puţin obişnuite s-a petrecut când unul din balerini, aşezat pe braţele colegilor săi, a fost aruncat câţiva metri în sus de aceştia. Scena s-a repetat de trei ori, spre încântarea spectatorilor. Protagonistul pasajului “acrobatic” a fost un tânăr balerin care a interpretat rolul lui Sancho Panza, din baletul “Don Quixote”. În prima parte a galei au fost redate fragmente din spectacolele de balet “Lacul lebedelor”, “Spartacus”, “Giselle”, “Frumoasa din pădurea adormită”, “Corsarul” şi “Carmen”.

Spectatorii au răsplătit cu aplauze momentele reuşite ale reprezentaţiei. În ciuda imperfecţiunilor inevitabile, au impresionat prospeţimea, atitudinea dezinvoltă şi fermă a protagoniştilor spectacolului, primul din repertoriul Teatrului de Balet din Cluj-Napoca.

Comenteaza