PF Daniel a sosit la Cluj pentru parastasul mitropolitului Bartolomeu

PF Daniel a sosit la Cluj pentru parastasul mitropolitului Bartolomeu
Patriarhul a ajuns la reşedinţa mitropolitană la ora 19.00 şi a fost aşteptat de înalte feţe bisericeşti.

Prea Fericitul Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe, a ajuns vineri seara la Cluj, cu avionul. Înaltul ierarh va lua oficia sâmbătă liturghia arhierească şi parastasul mitroplitului Bartolomeu, care a decedat în 31 ianuarie.

PF Daniel a fost aşteptat la aeroport de primarul Sorin Apostu şi de Marcel Bonţidean, comandantul poliţiei municipiului, care l-a escortat pe capul Bisericii Ortodoxe Române. De asemenea, au fost prezenţi arhiepiscopul Andrei Andreicuţ, al Alba Iuliei, şi de episcopii vicari ai Clujului Vasile Someşanul şi Irineu Bistriţeanul.

În juru orei 19.00, patriarhul a ajuns la reşedinţa mitropolitană, unde a fost întâmpinat de mitropolitul Ardealului, Laurenţiu Streza, şi de episcopul de Tulcea, Visarion.

Vineri seara a fost programată doar o cină, iar sâmbătă dimineaţa va avea loc slujba de pomenire a mitropolitului Bartolomeu.

Comenteaza