Medicul care l-a operat pe Băsescu, lector la un congres în Cluj

Medicul care l-a operat pe Băsescu, lector la un congres în Cluj
Neurochirurgul austriac Engelbert Knosp, medicul care l-a operat pe preşedintele Traian Băsescu în 2006 de hernie de disc, este prezent la Cluj.

Renumitul neurochirurg austriac Engelbert Knosp, la care se tratează personalităţi din întreaga Europă, medicul care l-a operat şi pe preşedintele Traian Băsescu în urmă cu câţiva ani, participă în această săptămână la prima ediţie a Congresului Neurochirurgie din Spaţiul Capato-Danubian. Evenimentul este organizat de Societatea Română de Neurochirurgie, în colaborare cu Societatea pentru Studiul Neuroprotecţiei şi Neuroplasticităţii, condusă de medicii Ştefan Florian şi Dafin Mureşanu.

Knosp, care este şeful Departamentului de Neurochirurgie al Spitalului AKH din Viena, l-a operat în urmă cu câţiva ani şi pe antrenorul de gimnastică Octavian Belu. Reputatul medic este obişnuit să i se adreseze politicieni şi personalităţi din Republica Cehă, Ucraina, Rusia, dar şi din România, care au nevoie de îngrijiri medicale. "Presiunea pe care o ai în această situaţie (când operezi o personalitate - n. red.) este enormă. Am avut şi un prieten pe care a trebuit să îl operez. Cred că aceste două operaţii - cea a prietenului meu şi cea a preşedintelui Traian Băsescu - au fost cele mai solicitante operaţii pe care le-am făcut. Din fericire, amândoi au fost pacienţii ideali. Cred că e o problemă psihologică. Operaţia nu a fost chiar atât de dificilă. Încerci să realizezi aceeaşi calitate la fiecare pacient", a declarat Knosp.

Medicul crede că politicienii români care aleg să se trateze în străinătate acţionează întocmai ca oamenii simpli, care îşi doresc să se însănătoşească. "Aleg să vină în Viena pentru că avem o bună conexiune de sute de ani. Cred că sunt sfătuiţi să se trateze la Viena pentru că aici este un spital bine echipat şi cu foarte buni neurochirurgi. Cred că în aceste situaţii ajută şi legăturile zborurilor", susţine neurochirurgul Engelbert Knosp. Acesta a lăudat medicii din România. "Sunt mulţi politicieni care vin din Republica Cehă, Ucraina, Rusia ca să îi tratez. E normal. Nu cred că ar trebui să vă fie ruşine de asta. De exemplu, ştiu că spitalul Bagdasar din Bucureşti este cunoscut în toată lumea. Eu mai degrabă mi-aş trimite un pacient acolo pentru că este un spital cu o mare experienţă", a spus Knosp.

La rândul lui, neurochirgul Ştefan Florian, de la Clinica de Neurochirurgie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă, crede că spitalele şi neurochirurgii din România sunt pregătiţi să opereze oricând cu succes diverse personalităţi. "Nu pot obliga pe nimeni să-l tratez eu. Nu am nici o reţinere în a rezolva orice fel de patologie şi nici un resentiment pentru că politicienii aleg să meargă în străinătate. Pentru mine a fost conjunctural faptul că preşedintele Traian Băsescu a ales să se trateze în Viena şi i-a fost mult mai greu profesorului Knosp pentru că e o responsabilitate enormă. Nu m-aş fi dat la o parte de la o astfel de operaţie", a declarat Ştefan Florian. El a găsit şi motivul pentru care politicienii merg la tratament în străinătate. "Cred că oficialităţile noastre fug pentru tratament în altă parte pentru că ştiu ce au făcut pentru sănătatea din România. Acţionează cinstit şi corect şi sincer faţă de ei. Sunt gata oricând şi sunt pregătit să operez preşedintele oricărei ţări, preşedintele Austriei sau chiar pe Obama", spune Florian.

Congres regional de neurochirurgie

La congresul organizat de Societatea de Neurochirurgie, UMF "Iuliu Haţieganu" şi de Societatea de Studiu al Neuroprotecţiei şi Neuroplasticităţii din România, care are loc astăzi, sunt prezenţi 26 de lectori din spitale din Ungaria, Republica Cehă, Bulgaria, Germania, Austria şi peste 150 de participanţi. Aceştia vor discuta despre tratamentul tumorilor cerebrale, traumatismele cranio-cerebrale, despre bolile vasculare, dar şi despre capacitatea de regenerare naturală a creierului.

La congresul organizat de Societatea de Neurochirurgie, UMF "Iuliu Haţieganu" şi de Societatea de Studiu al Neuroprotecţiei şi Neuroplasticităţii din România, care are loc astăzi, sunt prezenţi 26 de lectori din spitale din Ungaria, Republica Cehă, Bulgaria, Germania, Austria şi peste 150
de participanţi. Aceştia vor discuta despre tratamentul tumorilor cerebrale, traumatismele cranio-cerebrale, despre bolile vasculare, dar şi despre capacitatea de regenerare naturală a creierului.

 

Comenteaza