Apostu şi Stoia află luni dacă scapă de după gratii
- Scris de Nicoleta Nap
- 27 Ian 2012, 12:22
- Eveniment
- Ascultă știrea

Sorin Apostu şi Călin Stoia se află de peste două luni în arest preventiv, în prezent fiind încarceraţi la Penitenciarul de Maximă Siguranţă Gherla.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va judeca luni recursul formulat de avocaţii celor doi la cererea de liberare sub control judiciar, respinsă în 19 ianuarie de instanţa de fond, Curtea de Apel Cluj.
Sorin Apostu, acuzat de luare de mită în formă continuată, precum şi de alte infracţiuni - spălare de bani, trafic de influenţă şi fals - şi Călin Stoia, administratorul Brantner Vereş, acuzat de procurori că i-ar fi dat bani primarului suspendat pentru a-i facilita câştigarea unui contract de salubrizate în Cluj-Napoca, se află la al cincilea recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Cei doi au fost arestaţi în 11 noiembrie 2011.
Tiberiu Ban, unul dintre avocaţii lui Sorin Apostu, a spus că nu ştie, deocamdată, dacă acesta va fi prezent la proces, în cazul său, ca şi în cel al lui Stoia, fiind depusă o cerere de judecare în lipsă. "Încă nu ştiu dacă Sorin Apostu a fost citat sau nu", a arătat Tiberiu Ban.
Sorin Apostu ar putea fi judecat în lipsă la ÎCCJ. Vezi de ce.
UPDATE. Sorin Apostu şi Călin Stoia nu au fost transferaţi la Penitenciarul Rahova în cursul zilei de azi. De regulă, transferurile deţinuţilor de la Penitenciarul Gherla se fac doar în zilele de luni şi vineri, aşadar recursurile lui Apostu şi Stoia ar putea fi judecate în lipsa acestora la ÎCCJ, fiind reprezentaţi de avocaţi. "Până acum, Călin Stoia nu a fost transferat", a declarat Sergiu Bogdan în urmă cu puţin timp.
Tot luni va avea loc, la Tribunalul Cluj, al doilea termen al procesului în care Călin Stoia este acuzat de trafic de influenţă. Călin Stoia a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) în 21 decembrie, sub acuzaţia de trafic de influenţă, în urma unei convorbiri telefonice interceptate în 28 august 2011, în care acesta, spun anchetatorii, îl lăsa să creadă pe Ion Bujorel Bold, din judeţul Argeş, că are influenţă asupra unor persoane importante din Guvernul României, pe care le poate determina să aprobe alocarea unei sume de bani pentru Primăria comunei Ioneşti, judeţul Vâlcea.
La primul termen al procesului, avocatul Sergiu Bogdan a invocat excepţii de nelegalitate a sesizării instanţei şi a cerut refacerea urmării penale în întregime. Luni, judecătorii ar urma să se pronunţe asupra excepţiilor invocate de avocat.
Potrivit surselor ziuadecj.ro, pronunţarea Tribunalului asupra excepţiilor de nelegalitate invocate de avocatul lui Călin Stoia în dosarul de trafic de influenţă se va amâna.