Video Câștigătorul Maratonului Internațional Cluj este un alergător din Kenya. VEZI REZULTATELE

| Foto: Wizz Air Cluj-Napoca Marathon

Peste 7.500 de oameni din 37 de țări au participat duminică la Maratonul Internaţional Cluj-Napoca. Alergători din Africa au ocupat prima poziție atât la feminin, cât și la masculin.

Kenyanul Evans Kipngetich Tanui s-a impus în proba regină, de maraton, acesta ajungând la sosire cu timpul de 2:24:19.68. La peste zece minute distanţă a sosit urmărotul clasat, românul Nicolae Balan, în timp ce al treilea a terminat Andrei Bogaci, cetățean al Republicii Moldova.

Prima poziție a maratonului, la feminin, a ocupat-o Emily Jemutai Cheruiyot (Kenya), care a scos timpul de 2:49:13.70, urmată de româncele Nicoleta Ciortan (2:50:44.58) și Adela Paulina Baltoi (3:04:38.89).

VEZI CLASAMENTUL INTEGRAL AICI!

A noua ediție a Maratonului Interanțional Cluj s-a desfășurat astăzi, pe străzile orașului. La competiția din acest an au participat peste 7.500 de oameni din 37 de țări.