Centru de reabilitare pentru tineri cu adicții, de 4 milioane de euro, la Cluj / Altul decât cel anunțat de municipalitate

Centru de reabilitare pentru tineri cu adicții, de 4 milioane de euro, la Cluj / Altul decât cel anunțat de municipalitate

Construcția centrului este programată să înceapă în primăvara anului 2025, cu un termen de finalizare estimat pentru anul 2027. Investiția apartine Teen Challenge România, una dintre cele mai active organizații din domeniul reabilitării și recuperării tinerilor afectați de adicții.

Campusul Teen Challenge Cluj va oferi un set complet de facilități menite să sprijine reabilitarea și reintegrarea tinerilor. Printre acestea se numără un centru destinat adulților, un centru pentru minori, precum și un centru de formare pentru alți lucrători Teen Challenge. De asemenea, tinerii vor avea acces la un atelier de tâmplărie, care va fi folosit atât în cadrul programului de reabilitare, cât și ca un instrument de integrare în câmpul muncii pentru cei care finalizează cu succes programul. O sală multifuncțională va completa infrastructura centrului, oferind spațiu pentru cursuri, conferințe și alte activități educative.

„Capacitatea noului centru va fi de aproximativ 50 de locuri, dintre care 30 vor fi dedicate adulților și 20 minorilor. Acest lucru va permite Teen Challenge să ofere suport esențial unui număr semnificativ de tineri din Cluj-Napoca și județele învecinate, contribuind la combaterea dependențelor, violenței și vieții pe stradă. Prin acest program, Teen Challenge își propune nu doar să trateze simptomele adicțiilor, ci să adreseze cauzele profunde care duc la astfel de comportamente, oferind astfel o șansă reală la o schimbare durabilă.”, se arata intr-un comunicat de presa.

Majoritatea fondurilor necesare pentru achiziția terenului, în valoare de 450.000 de Euro (suprafață de15.000 mp), au fost strânse cu ajutorul oamenilor cu inima mare din comunitate, care au înțeles importanța și impactul pe care acest proiect îl va avea asupra vieților tinerilor afectați de adicții.

Pe data de 2 noiembrie 2024, Teen Challenge, în colaborare cu Orchestra NEW Hope, coordonată de Octavian Lup, unul dintre cei mai străluciți violonceliști ai generației sale și un reprezentant al excelenței în arta muzicală, va organiza la Cluj-Napoca un concert caritabil dedicat strângerii de fonduri pentru noul centru de reabilitare. Toți banii adunați la acest concert vor fi direcționați spre viitoarea construcție a centrului.

Centru dezvoltat de Municipiul Cluj-Napoca

Un alt proiect este al municipalitatii clujene. Centrul de recuperare din adicții "Noi orizonturi", de pe Valea Gârbăului, dezvoltat de Primăria municipiului Cluj-Napoca și proiectat de Studio 82 SRL, va avea o suprafața de 10 504 mp. Aici vor fi ridicate 4 corpuri de clădire, cu înălțime maximă P+2: un centru pentru copii, un centru pentru adulți, o sală de sport și un garaj suprateran cu 10 locuri.  Pe ansamblul unei parcele, spaţiile verzi organizate pe solul natural vor ocupa minim 20% din suprafaţa totală şi vor cuprinde exclusiv vegetaţie (joasă, medie şi înaltă).

Proiectul a fost inclus în bugetul local din 2023.

Comenteaza