Clujenii beau de decenii apă dintr-un izvor cu apă nepotabilă VIDEO
- Scris de Anamaria Nedelea - Realitatea TV Cluj
- 27 Iul 2012, 19:01
- Eveniment
- Ascultă știrea

Pentru foarte mulţi clujeni, să consume apă de la izvorul din Făget este o tradiţie de ani buni de zile. Cei care vin aici pleacă uneori cu cteva zeci de litri de apă.
Şeful Direcţiei de Sănătate Cluj, Dorina Duma, spune că izvorul nu este o susă de apă autorizată, în consecinţă apa nu este potabilă. "Apa provine dintr-o sursă prin care apa nu e captată in condiţii speciale, inseamnă că apa respectiă nu are perimetrul de protecţie în jur. Această apă nu este o apă potabilă nu este o sursă de apă autorizată", spune Duma.
Clujenii care consumă de ani buni apă din acest izvor, au păreri contrare faţă de cele ale specialiştilor. Vezi ce spun câţiva dintre aceştia, în materialul video
Specialiştii afirmă că în urma consumului de apă dintr-un loc neautorizat pot apărea probleme de sănătate, în special afecţiuni digestive dar şi infecţii sau boli de piele.