Depunerea de coroane de Ziua Naţională se mută de la Monumentul Ostaşului Român la statuia lui Avram Iancu. La parada tehnicii militare vin avioane şi elicoptere
- Scris de Ziua de Cluj
- 27 Noi 2012, 10:56
- Eveniment
- Ascultă știrea

Programul Zilei Naţionale începe la ora 9.30 la catedrala ortodoxă din centrul oraşului, cu un TeDeum şi o slujbă religioasă, iar la ora 10 e programată o depunere de coroane şi jerbe la statuia lui Avram Iancu, primirea oficialităţilor, Onorul Gărzii, salutul drapelului şi intonarea imnului naţional, o alocuţiune a prefectului Gheorghe Vuşcan.
La ora 11 e programată o paradă a tehnicii militare, iar seara, de la ora 19.45, militarii de la Divizia 4 Infanterie Gemina organizează o retragere cu torţe pe traseul piaţa Lucian Blaga -strada Napoca - Eroilor - piaţa Avram Iancu.
Parada include tehnica militară a Diviziei 4, dar nu numai. "Din păcate nu vom scate foarte multe. avem 15 categorii de tehnică, dar i-am invitat la paradă şi pe colegii din sistemul naţional de apărare - poliţia, ISU şi Jandarmii câte 5 categorii de tehnică iar SRI va prezenta o categorie de tehnică. De data aceasta vom scoate şi câteva elicoptere şi avioane", spune generalul Dumitru Scarlat, comandantul Diviziei 4 Infanterie.
Ziua se încheie la ora 20 în piaţa Avram Iancu cu un foc de artificii.