Igaş şi Arafat, aşteptaţi la Cluj

Igaş şi Arafat, aşteptaţi la Cluj
Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, şi subsecretarul de stat din cadrul Ministerului Sănătăţii Publice (MSP), Raed Arafat, sunt aşteptaţi astăzi la evenimentul de prezentare a noilor ambulanţe ale Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD), organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Cluj.

Preşedintele Consiliului Judeţean, Alin Tişe, va participa, de asemenea, la eveniment, pentru a stabili, împreună cu Arafat, detaliile licitaţiei ce vizează construcţia Spitalului Regional de Urgenţă.

CJ Cluj şi MSP s-au angajat să semneze un protocol de colaborare în vederea organizării licitaţiei ce vizează încheierea parteneriatului public-privat pentru construcţia Spitalului Regional de Urgenţă. Preşedintele administraţiei judeţene, Alin Tişe, a anunţat că va profita de prezenţa la Cluj a subsecretarului de stat în MSP, Raed Arafat, pentru a stabili detaliile procedurii de licitaţie ce vizează acest proiect de investiţie. "ISU Cluj organizează un eveniment de prezentare a noilor ambulanţe ale SMURD, prilej cu care îl voi întâlni şi pe domnul Arafat. Rămâne să stabilim condiţiile în care vom organiza procedura de licitaţie pentru construcţia Spitalului Regional de Urgenţă, programat a se realiza în comuna Floreşti", a spus Tişe. Alături de Arafat, a fost invitat şi ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş.

Cei doi oficiali vor asista la prezentarea ambulanţelor achiziţionate în cadrul proiectului "Îmbunătăţirea cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă din Transilvania de Nord". De asemenea, aceştia vor vizita şi Centrul de Formare şi Pregătire în Descarcerare şi Asistenţă Medicală de Urgenţă din cadrul ISU Cluj. "Acest centru aduce o îmbunătăţire în ceea ce priveşte pregătirea paramedicilor de pe ambulanţele SMURD. Realizarea lui a fost finanţată integral din fonduri adunate de la populaţie prin redirecţionarea a 2% din impozitul pe salariu către Fundaţia pentru SMURD", a transmis conducerea ISU Cluj.

 

 

Comenteaza