Incendiul de la Secția de Psihiatrie a Spitalului Județean | IPJ Cluj: Patru persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportate la spital
- Scris de Anca Colibasanu
- 21 Iun 2025, 21:41
- Eveniment
- Ascultă știrea

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Cluj au precizat, sâmbătă seară, că Poliția a fost sesizată cu privire la degajări de fum observate în zona unui pavilion al Secției de Psihiatrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență de pe strada Victor Babeș și, potrivit primelor verificări, s-a stabilit că incidentul ar fi fost provocat de un pacient internat.
„În cursul zilei de 21 iunie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată cu privire la degajări de fum observate în zona unui pavilion al unei unități spitalicești, de pe strada Victor Babeș din municipiul Cluj-Napoca.
Din primele verificări, s-a stabilit că incidentul ar fi avut loc în cadrul unei secții din unitatea medicală, care ar fi fost provocat de un pacient internat.
În timpul intervenției pentru evacuare și stingerea focului, pacientul ar fi profitat de contextul creat și ar fi părăsit incinta spitalului, ulterior fiind depistat în municipiul Cluj-Napoca.
În urma evenimentului, 4 persoane cu vârste cuprinse între 25 și 38 de ani au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportate la spitalul clinic județean de urgență, nefiind înregistrate alte pagube materiale”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj
Aceștia mai precizează că verificările sunt continuate pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor producerii incidentului și dispunerea măsurilor legale corespunzătoare.