INCREDIBIL. Sorin Apostu are aceeaşi boală ca şi colegul de celulă, Călin Stoia

INCREDIBIL. Sorin Apostu are aceeaşi boală ca şi colegul de celulă, Călin Stoia
Sorin Apostu suferă de aceeaşi afecţiune ca şi colegul său de celulă, Călin Stoia. În a treia săptămână de carantină la Penitenciarul de Maximă Siguranţă Gherla, Apostu a fost diagnosticat cu spondiloză lombară, gradul 5.

Primarul suspendat al Clujului, închis în Penitenciarul Gherla, fiind judecat pentru acte de corupţie în stare de arest preventiv, a acuzat dureri la nivelul coloanei vertebrale. Medicii din penitenciar au constat în urma consultaţiei că Apostu are spondiloză lombară, o afecţiune degenerativă a coloanei vertebrale, au dezvăluit pentru ziuadecj.ro surse judiciare.

"Toţi deţinuţii care trec prin faza de carantină sunt consultaţi de medic. Tot medicii dau avizul potrivit căruia deţinutul este transportabil sau nu", a explicat Ovidiu Chiorean, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Gherla.

Sorin Apostu şi Călin Stoia ar urma să se prezinte la recursul de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formulat de avocaţii lor după ce Curtea de Apel Cluj a respins în 19 ianuarie cererea de liberare sub control judiciar a celor doi.

Din cauza afecţiunilor, cei doi ar putea scăpa de supliciul unui nou drum de 17 ore până la Rahova. Totul depinde de magistraţii ÎCCJ, care vor trimite sau nu citaţia de aducere.

În faţa instanţei clujene, Călin Stoia s-a plâns de condiţiile "abominabile" în care a fost transportat la Bucureşti, pentru recursurile judecate la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. "Am stat 17 ore într-un autobuz fără căldură şi fără aerisire. Celula în care am stat înainte şi după recurs era fără încălzire şi, practic, nu avea geamuri. Am stat la zero grade", a spus Stoia.

Condiţiile de transport şi situaţia medicală a lui Călin Stoia a fost invocată de avocatul său, Sergiu Bogdan, pentru a fi judecat în lipsă la recursul de la instanţa supremă. "Încă nu ni s-a comunicat un termen pentru recurs. Am depus luni actele medicale, potrivit cărora nu este recomandat ca Stoia să fie transportat. Principalul motiv pentru care cerem să fie judecat în lipsă e legat de condiţiile de transport. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie urmează să hotărască dacă îl va cita sau nu", a spus avocatul Sergiu Bogdan.

Avocatul Gheorghiţă Mateuţ, care îl reprezintă pe Sorin Apostu, a refuzat să vorbească despre starea de sănătate a clientului său.

Din cauza spondilozei cervico-lombare, Călin Stoia a fost dus de mai multe ori la Spitalul de Recuperare, pentru tratament la bazin. În acea perioadă, Stoia se afla încă în arestul IPJ Cluj.

Comenteaza