Meci de volei tensionat la Dej: a fost nevoie de intervenţia poliţiei FOTO/VIDEO

Meci extrem de tensionat astăzi la Dej. Formaţia locală Unirea a întâlnit SCMU Craiova într-o partidă care a contat pentru etapa cu numărul 18 a Diviziei A1 la volei masculin.

Partida, care a fost găzduită de Sala Sporturilor din Dej a fost un adevărat derby dacă ţinem cont de clasament. Înaintea acestui meci, oltenii se aflau pe locul 2 cu 33 puncte, în timp ce dejenii le suflau în ceafă la numai 4 puncte distanţă. Uniriştii au început perfect partida (3-1, 7-3, 9-3) şi au condus ostilităţile pe parcursul primei jumătăţi a setului (10-7, 15-9, 17-10). Chiar dacă craiovenii s-au apropiat periculos (18-15), formaţia locală s-a impus prin punctul reuşit de Tofan (25-21).

Actul secund a fost ceva mai echilibrat (4-2, 8-6, 11-8, 15-12), dar blocajul Unirii a funcţionat perfect (19-17, 21-17, 23-17), iar acelaşi Lucian Tofan a încheiat conturile, 25-20. În runda cu numărul trei, la scorul de 8-5 pentru Unirea, craiovenii au izbucnit şi s-au luat la ceartă cu centralul partidei. Minute bune jocul a fost întrerupt, iar libero-ul oltean a contestat fiecare cuvânt spus de arbitru. A fost un moment psihologic bine gândit pentru că voleibaliştii din Craiova au tăiat elanul gazdelor şi au reuşit să revină (8-8). Chiar dacă apoi s-a mers umăr la umăr (10-10, 12-12, 13-13), oaspeţii s-au desprins la 3 puncte, au păstrat avantajul şi şi-au adjudecat setul cu 25-21.

Ultimul set a fost la fel de echilibrat (3-3, 6-6, 9-9). Oltenii au preluat conducerea (10-12, 13-16), însă când s-au văzut egalaţi la 17 partida a devenit din nou tensionată. Dejenii au trecut în avantaj (19-18, 20-18), iar la scorul de 21-18 spiritele s-au încins. Craiovenii au răbufnit din nou la una dintre deciziile arbitrului şi au protestat vehement. Preţ de 5 minute, oaspeţii s-au jucat cu nervii tututor. Dacă prima "strategie" a funcţionat perfect, de data aceasta uniriştii le-au râs în nas, şi-au făcut jocul (22-19, 23-20) şi s-au impus cu 25-20, câştigând partida cu 3-1.

Nici măcar când meciul a fost încheiat, oltenii nu s-au oprit. Gesturile oficialilor craioveni au făcut ca poliţiştii locali să intervină pentru a calma spiritele.

"Din păcate atmosfera din sală, cel puţin de la jumătatea setului doi nu a fost una propice pentru desfăşurarea unei activităţi sportive. Îmi pare rău că la un moment dat jucătorii mei au căzut pradă provocărilor venite tabăra adversă. Important este că am trecut peste acele momente şi am obţinut o victorie frumoasă şi mai mult decât meritată. Cred că nimeni nu ar putea contesta victoria noastră", a declarat pentru ziuadecj.ro Victor Lazăr, antrenorul Unirii Dej.