Operațiune fulger în Cluj: Autobuzele și taxiurile, verificate la milimetru. S-a lăsat cu scandal în timpul controalelor
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 10:48
- Eveniment
- Ascultă știrea
Polițiștii clujeni au desfășurat, miercuri, 18 februarie, o amplă acțiune preventivă și de control, care a vizat atât menținerea ordinii publice în mijloacele de transport în comun, cât și verificarea legalității transportului de persoane în regim de taxi și alternativ.
Prima parte a activităților s-a concentrat pe siguranța călătorilor din transportul public. Polițiștii Biroului de Investigații Criminale și cei de ordine publică din secțiile municipiului, sprijiniți de jandarmi, au desfășurat verificări în autobuze și tramvaie pentru prevenirea faptelor antisociale.
A doua componentă a acțiunii a fost realizată de polițiștii Biroului Rutier, împreună cu Poliția Locală, fiind controlați șoferii care efectuează transport de persoane în regim de taxi sau transport alternativ.
În cadrul controalelor au fost legitimate 80 de persoane, dintre care 25 conducători auto, și au fost verificate 25 de autovehicule. De asemenea, polițiștii au controlat 18 aparate de taxat folosite în transportul de persoane.
Două persoane care au refuzat să se legitimeze și au avut un comportament recalcitrant au fost conduse la sediul poliției, ulterior fiind internate într-o unitate medicală de specialitate.
Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 22 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 25.000 de lei. Dintre acestea, 8 amenzi au fost aplicate pentru încălcarea normelor de conviețuire socială, 5 pentru abateri rutiere, iar alte sancțiuni au vizat transportul în regim de taxi și alte abateri constatate pe teren.











