Poliția Română a destructurat 23 de grupuri infracționale organizate în primele trei luni din 2025

Autoritățile române au cercetat peste 1.500 de persoane în perioada ianuarie - martie 2025.
Polițiștii structurilor de combatere a criminalității organizate au desfășurat în primele trei luni ale anului peste 400 de acțiuni operative, în urma cărora au fost destructurate 23 de grupuri infracționale organizate, formate din 173 persoane.
Potrivit unui comunicat de presă al Poliției Române transmis vineri AGERPRES, în cadrul dosarelor penale instrumentate sub coordonarea procurorilor DIICOT au fost emise 582 de ordonanțe de reținere și 496 de mandate de arestare preventivă.
De asemenea, 23 de persoane au fost arestate la domiciliu și față de 150 de persoane a fost luată măsura controlului judiciar.
În primele trei luni ale anului, în cadrul acțiunilor, au fost efectuate 1.311 percheziții domiciliare și au fost cercetate 1.505 persoane.
Poliția Română va continua să desfășoare activități pentru combaterea criminalității organizate și impunerea fermă a legii și în perioada următoare.