Teatru: Andrei Şerban revine în decembrie la Cluj

Teatru: Andrei Şerban revine în decembrie la Cluj
Cunoscutul regizor de teatru Andrei Şerban (foto) va reveni în luna decembrie la Cluj. Regizorul urmează să lucreze la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj, la o nouă montare, “Hedda Gabler”, de Henrik Ibsen, piesă ce survine precedentelor spectacole regizate de Şerban la instituţia clujeană de cultură, “Unchiul Vanea” (2007) şi “Strigăte şi şoapte” (2010). “Hedda Gabler” va avea premiera în ianuarie anul viitor.

Două dintre spectacolele regizate de Andrei Şerban în ultimii ani la Teatrul Maghiar au fost prezentate săptămâna aceasta în capitală, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru (FNT), bucurându-se de o apreciere deosebită. Este vorba de spectacolele "Unchiul Vanea" şi "Strigăte şi şoapte". Acestea au fost incluse în cadrul unei secţiuni dedicate lui Şerban, intitulată "Focus: Andrei Şerban - cehoviziuni", care a cuprins alte două spectacole ale sale, din Budapesta şi de la Teatrul Bulandra din Bucureşti. Şerban a susţinut şi o conferinţă în capitală despre ce înseamnă să joci un rol. În cadrul expunerii sale, regizorul nu a făcut trimitere la interpretarea rolurilor în spectacolele pe piese de Cehov, dar a specificat că "aceia dintre actori care şi-au deschis cel mai mult robinetele au fost şi cei mai recompensaţi".

Tot ieri, la FNT, cunoscutul regizor Silviu Purcărete a participat la o întâlnire cu publicul. Amintim că acesta a regizat un spectacol la Teatrul Maghiar din Cluj în urmă cu câţiva ani, "Cumnata lui Pantagruel", care va fi prezentat anul viitor în străinătate. În cadrul festivalului din capitală, care reuneşte cele mai importante spectacole de teatru din ultima perioadă din România, a fost prezentat săptămâna aceasta şi "Othello şi preaiubita lui Desdemona", realizat de regizorul clujean Mihai Măniuţiu, la M Studio din Sfântu Gheorghe. FNT se desfăşoară între 28 octombrie şi 6 noiembrie.

(O. CORNEA - Bucureşti)

 

Comenteaza