INCIDENT la Ambasada Rusiei din București: Un medic drogat cu permisul suspendat a forțat intrarea cu mașina în sediul obiectivului diplomatic

INCIDENT la Ambasada Rusiei din București: Un medic drogat cu permisul suspendat a forțat intrarea cu mașina în sediul obiectivului diplomatic
| Foto: colaj - ZIUA de CLUJ, sursa imaginilor: Clinica Dr. Matusoiu Facebook, Ambasada Rusiei - tvrinfo.ro

Un șofer cu permisul suspendat, care s-ar fi aflat sub influența drogurilor, ar fi încercat, joi dimineață, să lovească cu mașina poarta de acces auto a unui obiectiv diplomatic din Sectorul 1, a informat Jandarmeria Capitalei.

Surse judiciare au precizat pentru AGERPRES că obiectivul diplomatic ar fi sediul Ambasadei Rusiei. Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Capitalei transmis AGERPRES, joi, în jurul orei 03:15, un bărbat a încercat să lovească cu mașina poarta de acces auto a unui obiectiv diplomatic din sectorul 1 al Capitalei.

''Jandarmul aflat în postul de pază l-a somat, reușind să-l oprească. În continuare, a solicitat sprijin, iar în scurt timp, la fața locului au ajuns două echipaje de jandarmerie și unul de intervenție antiteroristă din cadrul SRI. La vederea acestora, persoana a încercat să fugă cu autovehiculul din zona obiectivului, însă a fost blocată de echipajele venite în sprijin.

La somațiile acestora, bărbatul a coborât din autovehicul și a fost imobilizat. În scurt timp, la fața locului a ajuns și un echipaj de la Poliția Rutieră, care, în urma verificărilor efectuate, a constatat că persoana în cauză are permisul suspendat, rezultând, de asemenea, pozitivă la două substanțe - benzodiazepină și amfetamină'', se precizează în comunicat.

Bărbatul, cetățean român, în vârstă de 53 de ani, a fost condus la INML pentru recoltarea de probe biologice și, ulterior, la sediul Brigăzii Rutiere pentru verificări suplimentare și dispunerea măsurilor legale. Jandarmeria adaugă că securitatea obiectivului diplomatic nu a fost pusă în pericol și că nu au fost înregistrate victime sau pagube materiale importante. 

Surse din anchetă indică faptul că bărbatul care ar fi încercat să intre cu mașina în poarta ambasadei ar fi fost un medic stomatolog, B.M., proprietar al unei clinici private din București. Născut în 1972, medicul are o carieră de peste două decenii în domeniul stomatologic, relatează gândul.ro

Comenteaza