Foto Trei tineri din Cluj, printre care un minor, reținuți de poliție. Au spart o școală și au furat scule electrice
- Scris de Nicu Mitrea
- 14 Mar 2025, 12:16
- Eveniment
- Ascultă știrea
Polițiștii din Huedin au identificat și reținut trei tineri, cu vârste între 16 și 25 de ani, suspectați de comiterea a două infracțiuni de furt calificat în comuna Călățele.
Potrivit anchetei, în noaptea de 9 spre 10 martie, aceștia ar fi pătruns în curtea unui imobil, de unde au sustras două motofierăstraie, cauzând un prejudiciu estimat la 2.000 de lei. O zi mai târziu, în noaptea de 10 spre 11 martie, aceleași persoane ar fi pătruns prin efracție într-o unitate școlară din localitate, de unde au furat un alt motofierăstrău și suma de 120 de lei.
În urma investigațiilor, polițiștii au organizat, pe 13 martie, patru percheziții domiciliare, cu sprijinul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Cluj, Serviciului Criminalistic și Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj. Cei trei suspecți au fost aduși la audieri, iar prejudiciul a fost recuperat în proporție de 50%.
În baza probelor administrate, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Huedin, cei trei tineri au fost reținuți pentru 24 de ore și urmează să fie prezentați instanței cu propunere de luare a unor măsuri preventive.