Un olandez stabilit în Cluj face muzică pentru a ajuta copiii
- Scris de Cristina Pirvu
- 09 Feb 2011, 23:21
- Eveniment
- Ascultă știrea

DISTRIBUIE
Omul de afaceri Dick Perdok a înregistrat două albume muzicale pe care vrea să le vândă ca să adune fonduri pentru copiii de la fundaţia Clujul are Suflet.
Olandezul Dick Perdok, un fost comediant, vrea să adune fonduri pentru a-i ajuta pe copiii săraci care beneficiază de ajutorul fundaţiei Clujul are Suflet. Perdok a înregistrat două albume cu piese ale unora dintre cei mai cunoscuţi muzicieni, precum Elvis Presley, Frank Sinatra, Demis Roussos, Neil Diamond, Tom Jones, dar şi ale unui cântăreţ de origine olandeză - Rene Froger - şi o piesă a lui Gabriel Dorobanţu, pe care intenţionează să le vândă, iar banii îi va dona fundaţiei Clujul are Suflet.
“Prima dată când am venit în România a fost în ianuarie 1990. Am făcut afaceri aici şi veneam periodic. România mi s-a părut foarte frumoasă, iar de şase ani m-am mutat aici definitiv”, a povestit olandezul în vârstă de 49 de ani. Dick Perdok deţine o fabrică de căsuţe de grădină în comuna Apahida. “În Olanda am fost comediant, am cântat şi am participat la emisiuni televizate”, a povestit Perdok. El a fost “curtat” de prestigioasa companie de înregistrări Sony Music New York pentru a înregistra piese preluate după Frank Sinatra.
“În iulie anul trecut am lansat primul meu CD cu coveruri, iar după aceea am pus o piesă pe site-ul Youtube.com. La două-trei săptămâni distanţă am primit un telefon de la Sony Music New York. M-au întrebat dacă nu vreau să merg în SUA ca să cânt o piesă a lui Frank Sinatra. Apoi, în septembrie-octombrie m-au sunat cei de la Sony Music Olanda dacă nu vreau să fac un contract. Ar fi trebuit să fac tot ce spun ei, să renunţ la afacerile mele, să plec din România, însă le-am zis că la vârsta mea este mai importantă familia. Am ales să rămân aici cu soţia mea”, a povestit Perdok, care este tatăl a patru copii, doi băieţi gemeni, de 24 de ani, şi două fete de 23, respectiv 22 de ani, proveniţi din prima căsătorie. Pe primul său album olandezul a cântat şi în româneşte. “Am înregistrat piesa «În gara noastră mică» a lui Gabriel Dorobanţu. A fost prima piesă pe care am cântat-o în limba română şi mi-a fost foarte greu”, a spus Perdok, care vorbeşte limba română fluent şi este căsătorit cu o clujeancă.
“Femeile din România sunt cele mai frumoase. Nu am văzut femei urâte aici”, a spus, zâmbind, olandezul. El a obţinut acordul artistului Neil Diamond pentru a scoate un disc cu un cover după piesa “I Am I Said” a cântăreţului american. “Am un website, iar cei ce doresc pot să comande acest CD prin telefon sau direct pe internet. Amândouă CD-urile costă 49,99 lei. Sâmbătă şi duminică am două concerte la BT Cafe, între orele 13:00 şi 16:00”, a spus olandezul. El vrea ca toate fondurile pe care le va strânge să meargă înspre ajutorarea copiilor cu familii sărace şi care beneficiază de sprijinul fundaţiei Clujul are Suflet. “Prietenul meu, Robert Rekkers, directorul Băncii Transilvania, mi-a spus că dacă vreau să ajut, atunci să caut bani pentru fundaţie”, a explicat Perdok. “Mie îmi plac foarte mult copiii. Când mă duc la fundaţie, joc fotbal şi tenis cu copiii. Vreau să ajut copiii să aibă o viaţă mai bună. Vreau să lupt ca România să devină o ţară cum este Olanda”, a precizat Perdok. Acesta vrea ca pe viitor să scoată un al treilea album muzical, iar fondurile pe care le va obţine din vânzarea acestuia le va oferi unei fundaţii care îngrijeşte bătrâni sau le va dona mamelor singure.
252 de tineri, ajutaţi în ianuarie de fundaţie
“În ianuarie am lucrat cu 252 de tineri şi adolescenţi. Grupul nostru ţintă îl reprezintă tinerii cu nevoi de integrare socio-profesională. Îi ajutăm să îşi identifice abilităţile, să facă nişte cursuri de formare profesională, lucrăm cu ei pe asistenţă pentru medierea muncii. Celor care sunt la şcoală le oferim sprijin pentru a face faţă cursurilor cu ajutorul meditaţiilor, consiliere psihologică. Toţi beneficiarii provin din familii defavorizate”, ne-a declarat Mariana Covaci, coordonator al centrului Clujul are Suflet.
Cristina PÎRVU, Gabriela BUDA
cristinapirvu@ziuadecj.ro
DISTRIBUIE
Comenteaza