Viață de fugar la doar 20 de ani: Tânăr condamnat de Tribunalul Cluj, prins în Irlanda și adus în țară
- Scris de Nicu Mitrea
- 13 Iun 2025, 11:36
- Eveniment
- Ascultă știrea

Poliția Română a adus în țară, în data de 12 iunie 2025, trei persoane urmărite internațional, printre care se află și un bărbat condamnat de instanțele din Cluj pentru furt calificat.
Bărbatul în vârstă de 20 de ani, originar din județul Bihor, a fost adus din Irlanda după ce pe numele său a fost emisă o sentință penală de un an de închisoare de către Tribunalul Cluj. Acesta era căutat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Tot în cadrul aceleiași operațiuni, au mai fost aduse în țară alte două persoane:
- un bărbat de 23 de ani din Bacău, urmărit internațional pentru tentativă de omor, care a fost extrădat din Marea Britanie, în baza unui mandat de arestare preventivă emis de Tribunalul Bacău;
- un bărbat de 43 de ani din Dolj, urmărit pentru infracțiuni la regimul rutier, extrădat din Franța. Pe numele acestuia, Judecătoria Craiova a emis un mandat de executare a unei pedepse de un an și șase luni de închisoare.
Toate cele trei persoane au fost introduse în unități de detenție pentru executarea mandatelor sau a sentințelor penale.