Ziua Cărţii, la Turda (P)

Ziua Cărţii, la Turda (P)
Astăzi, 21 martie 2016, de la orele 17:00, are loc şedinţa de reconstituire a cenaclului turdean care a activat ani la rând sub cupola Casei Municipale de Cultură. Evenimentul are loc în sala de protocol a Primăriei Municipiului Turda şi se adresează creatorilor literari din zona Turzii, marcând astfel Ziua Internaţională a poeziei.

Iniţiatorii evenimentului - Directoarea Casei Municipale de Cultură Turda, Lucia Golfin şi Dana Deac(scriitor, jurnalist, bibliotecar şi director de Proiecte al Societăţii Culturale Turda), doresc să reînvie tradiţia cenacliştilor turdeni. Cu acest prilej, se va alege conducerea cenaclului, se va alege un nume reprezentativ pentru literatura turdeană şi se vor stabili modalităţile de desfăşurare ale cenaclului.

În acest an, priorităţile vizează şi promovarea creatorilor turdeni în reviste din ţară şi din străinătate, cuprinderea lor în antologii reprezentative la nivel naţional şi organizarea unor evenimente literare.

Activitatea face parte din seria de evenimente cuprinse în cadrul ediţiei a XV-a a "Primăverii Culturale Turdene".

 

Comenteaza